Wpis z mikrobloga

#mieszkajzwykopem #remontujzwykopem #lazienka #pytanie #elektryka

Mirasy, mam pytanie, musze wymienic wentylator w łazience. Poniżej zrzut ekranu jak powinien być podłączony. Czy ktoś może pomóc jaki kabel gdzie ma iść?

Przy starym wentlatorze sa 3 kable. Jeden niebieski (bez prądu), drugi czarny (cały czas z prądem) i trzeci zielono-żółty (z prądem gdy włączę światło). Stary wentylator jest tak podłączony że do L wchodzi czarny a do N niebieski (T jest puste, nie podlączone). Chciałbym że wentylator włączał się razem ze światłem na kilka minut. Jak to podłączyć żeby czegoś nie popsuć?
turbine - #mieszkajzwykopem #remontujzwykopem #lazienka #pytanie #elektryka 

Miras...

źródło: comment_1654539323w29UuN1ogxFPwwRWjPTO03.jpg

Pobierz
  • 17
; jeśli żółto-zielony masz faktycznie wpięty przez włącznik


@kolegamichaua: idzie to jakos sprawdzić bez kucia? Sprawdzałem próbnikiem elektrycznym na włączonym i wyłączonym świetle.

@gorzki99: A jak by było normalnie? Mieszkanie pewnie stare i robione przez jakichś paproków, wiec mnie to nie dziwi.
A jak by było normalnie? Mieszkanie pewnie stare i robione przez jakichś paproków, wiec mnie to nie dziwi.


@turbine: Za malo informacji.

Na zolto-zielonym nie ma prawa byc napiecia.

Niestety dosc czesta praktyka jest uzywanie PE jak sie ma "dzielone" swiatlo (czyli masz np 5 punktow i podwojny wylacznik. Jednym odpalasz 3 a drugim 2) Wtedy czesta praktyka jest wykorzystywanie zyly PE jako "fazowej" (bo i tak kabel juz kupiony to
@turbine: kolor zółto-zielony zarezerwowany jest dla przewodu ochronnego PE i jeśli już ktoś był łaskaw użyć go do innych celów to należy go oznaczyć taśmą w innym kolorze (ale nie niebieską), najlepiej cały widoczny odcinek.
Tak samo nie podajemy fazy na niebieski; to kolor dla przewodu neutralnego.
Jednym odpalasz 3 a drugim 2


@gorzki99: to wtedy dajemy np 4x1.5. A co w przypadku tego wentylatora? Tutaj ktoś #!$%@?ł bo nie oznaczył żyły.

Sprawdzałem próbnikiem elektrycznym


@turbine: najlepiej miernikiem. Jeśli masz łączenia przewodów pod klawiszem wyłącznika to możesz tam sprawdzić, ten żółto-zielony będzie wtedy wpięty do wyłącznika.
to wtedy dajemy np 4x1.5


@mrbj: Ja to wiem, Ty to wiesz (4g1,5)

Problem polega na tym ze z doswiadczenia wiem ze w mieszkaniach zazwyczaj stosuje sie przy remontach cale 2 rodzaje kabli (jesli mowimy o jednofazowym podlaczeniu)

3g2,5 do gniazdek i 3g1,5 do oswietlenia. Wiec "po co kupowac jeszcze jakis jak ten 3g1,5 mozna uzyc"? :P

NIe wiem co w wypadku tego wentylatora bo ja wzrokowiec jestem - musze widziec
@turbine: Musi gdzieś puszkę masz i tam jest połączenie. Jeśli próbnik wskazuje napięcie po włączeniu pstryczka to pewnie podaje fazę; możesz jeszcze sprawdzić czy wskazuje obecność napięcia również gdy są wykręcone żarówki w łazience.
NIe wiem co w wypadku tego wentylatora


@gorzki99: w wypadku wentylatorów łazienkowych producenci nie przewidzieli gdzie ten kabel ułożyć w obudowie a ochronnego i tak nie ma gdzie wpiąć. Tam zazwyczaj na przewód przewidziany jest kanalik do którego UTP nie upchniesz, a co dopiero 3x1.5

we włączniku mam niebieski i czarny


@turbine: tylko te żyły masz? A pod sufitem nie masz puszek? Kup sobie miernik za 30 zł, przyda się
@turbine: ustaw na V~ 250 jedna sonda do niebieskiego, druga do czarnego i masz cały czas 200ileś, później do niebieskiego i żółtego i pykasz wyłącznikiem, jak wskoczy 200ileś to masz fazę na żółtym i podłączaj do T.
Po cos ktos te 3 kable musial tam pociagnac.


@turbine: Pociagnal te 3 zyly bo taki mial kabel. 3g1,5.

No jak taki kabel mial to go pociagnal. Nie podchodz do tematu ze wszystkie zyly musily byc uzyte. Przeciez nikt nie bedzie wyrywal zyly z kabla bo jest nieuzywana :))

No i tam masz L N i T - czyli kal zapodales wczesniej. Nie ma miejsca na PE.