Wpis z mikrobloga

Zakwas żytni zaczął mi śmierdzieć acetonem tzn. takim zmywaczem do paznokci.

Wyrzucić? Czy to jest do uratowania?

Ma kilka miesięcy, ostatnio dokarmiałem go co kilka dni. Jest w słoiku, ma dostęp do powietrza, stoi na szafce w kuchni.

#zakwas #chleb #bojowkapiekarska
  • 13
  • Odpowiedz
@Jeden_Dwa_Trzy_: @Acri: @klimatyzator:

Przepraszam że wołam po kilku dniach, ale dziś zauważyłem że moja mąka żytnia ma termin przydatności do 1 czerwca. Do tego wyjątkowo zamawiałem ją przez internet i jest w takim foliowym woreczku.

Jak myślicie mogło mieć to wpływ na zapach zakwasu? Zapach dalej się nie zmienił, wczoraj robiłem na nim chleb i wyszedł dobry.
  • Odpowiedz
@K-S- A karmisz już regularnie? Możesz też napisać w jakich proporcjach i w jakich odstępach czasu. Mąka raczej nie powinna być zła, a zapach acetonu jest charakterystyczny dla głodnego zakwasu
  • Odpowiedz
@K-S- Po 20g mąki i wody na ile zakwasu? Spróbuj raz dziennie 1:1:10 w te dni kiedy nie pieczesz, a dzień/dwa przed pieczeniem 2-3 razy na dobę (np. 1:1:5, czy w ostatnim karmieniu 1:1:2), żeby zwiększyć siłę zakwasu.
  • Odpowiedz
@K-S- To ma ogromne znaczenie bo dając po 20g mąki/wody do 2g a do np. 200g (nie wiem ile masz w słoiku) to duża różnica. Przy zbyt dużej ilości starego zakwasu do świeżej wody/mąki będzie ciągle niedokarmiony
  • Odpowiedz