Wpis z mikrobloga

@bEIIa: teolodzy robili jakieś fikołkowe obliczenia na podstawie przedstawionych wydarzeń w biblii. Kiedyś utarło mi się w pamięci,.że świat ma 4000 lat, ale teraz widzę w necie, że szeroko przyjęta data to 4004BC.

Czytam teraz książkę - krótka historia prawie wszystkiego, w której autor przedstawia odkrycia naukowców i ich historię. Jest też wątek próby ustalenia ile świat ma lat, całkiem ciekawe.
  • Odpowiedz
@frow: Granica błędu takiej daty może być ogromna. Tak samo jak z datą końca świata - jeszcze nikomu nie udało się wstrzelić xD
A co to za książka, jaki tytuł jeśli można?
  • Odpowiedz
@bEIIa Nie, bo Biblia to nie podręcznik nauk przyrodniczych i historii, tylko literatura, która powstała w określonym kontekście polityczno-religijno-kulturowym i mająca związane z tym różne cele (np. dydaktyczne, liturgiczne albo i czysto estetyczne). Nie jest więc tekstem podyktowanym człowiekowi przez Boga lub Jego aniołów, ale zawiera refleksję religijną jego redaktorów. Refleksja ta, jak wierzą chrześcijanie, powstała pod boskim natchnieniem, ale sama w sobie nie jest Słowem Bożym, a "jedynie" zawiera owe
  • Odpowiedz
@bEIIa: Tak, można:

W 1654 r., arcybiskup irlandzki James Ussher, na podstawie Biblii obliczył, że początek świata nastąpił w 4004 r. p.n.e. Wkrótce potem wiek Ziemi został uściślony przez wicekanclerza Uniwersytetu w Cambridge na 26.10. i godzinę 9:00 rano.


Dokładności szacunków nie chcę oceniać :)
  • Odpowiedz
@bEIIa: Ale Ci namieszali. Można to obliczyć bo podane są rodowody i kto ile lat żył, ale nie wiadomo ile Adam był w Edenie. Świat ma więc 6-7 tysięcy lat, kiedyś gdzieś widziałem chronologię z latami, jak Cię bardzo interesuje to mi przypomnij.
  • Odpowiedz