Wpis z mikrobloga

Może nie będę tu zbyt odkrywczy, ale chciałbym jeszcze raz poruszyć temat segregacji rasowej i rasizmu. Tym razem w USA.

Pierwsi murzyni przyjechali do tego kraju jako niewolnicy z Afryki. Posiadając status żyjącego narzędzia rolniczego do pracy na rozwijających się ze względu na popyt w Europie uprawach bawełny i zbóż. Nie mieli jakiekolwiek szansy na awans społeczny. Co samo w sobie było dość niecodziennym zjawiskiem, bo w antycznych czasach powszechnego niewolnictwa zniewolona osoba miała możliwość zrobić karierę. Być doradcą ważnej osoby, czy uczonym/nauczycielem.

W okresie oświecenie coraz częściej pojawiał się postulat wyzwolenia niewolników i zrównania praw wszystkich ludzi, po obu stronach oceanu. W czasie rewolucji amerykańskiej problem abolicji także był podnoszony, ale ostatecznie z powodu ostrego sprzeciwu plantatorów zrezygnowano z ogólnokrajowego zakazu niewolnictwa. I chociaż stany Północy już w 1786 roku uchwaliły zniesienie niewoli, to na Południu trwała ona aż do końca Wojny Secesyjnej. (warto wspomnieć daty zniesienia niewolnictwa w innych krajach: 1776 - Wielka Brytania, 1794 - Francja, 1888 - Brazylia, 1962 - Arabia Saudyjska).

Po wprowadzeniu 13 poprawki do Konstytucji USA, która znosiła ustrój niewolniczy na terenie całego kraju nie zlikwidowano jednak problemu segregacji rasowej w całości. Na Południu nadal obowiązywały ustawy dyskryminujące czarnych. Prawny zakaz tzw małżeństw mieszanych, czy słynny nakaz siadania z tyłu publicznych autobusów. Był to tzw okres Jima Crowa (stereotypowego symbolu czarnego, niewykształconego głupka).

Stan ten zaczął się zmieniać dopiero po II Wojnie Światowej. Teoretyczne zrównanie praw czarnych i białych miało miejsce w roku 1964. Ale nic bardziej mylnego twierdzić, że był to koniec segregacji rasowej ze strony państwa. Rządzące państwem białe elity uznały, że po tak długim okresie dyskryminacji czarni ludzie nie będą w stanie poradzić sobie w normalnym społeczeństwie. Uznając ich za gorszych i gorzej przystosowanych od innych obywateli USA rozpoczęły tzw akcje afirmatywne polegającena rzekomym wyrównywaniu szans.

Murzyni otrzymują dodatkowe punkty na uczelniach,w urzędach, policji, czy straży pożarnej z powodu swojej przynależności rasowej. Łatwiej im było dostać zasiłek., czy opiekę z pomocy społecznej. Tego typu działania de facto odwróciły segregację rasową zamiast ją zwalczyć. Wpędziły białych Amerykanów w poczucie winy nad rzeczami, które miały miejsce na długo przed ich urodzeniem i na które nie mieli żadnego wpływu. Z kolei czarnych w irracjonalny sposób nastawiło negatywnie do białych, obwiniając ich o rzeczy, które były dziełem zamierzchłych czasów. Dało im też przeświadczenie,że winnym za ich obecną pozycję jest białe społeczeństwo, likwidując chęć konkurencji i rozwoju. Brak faktycznej równości rasowej spowodowanej złym ustawodawstwem doprowadza do kolejnych napięć społecznych w USA. Widać to choćby po dużej liczbie rasistowskich ataków na białych, czy zamkniętymi, strzeżonymi osiedlami, niedostępnymi dla większości czarnych Amerykanów.

#libertarianizm #oswiadczenie #rasizm #usa #mandelacwel
  • 6
  • Odpowiedz
Widać to choćby po dużej liczbie rasistowskich ataków na białych, czy zamkniętymi, strzeżonymi osiedlami, niedostępnymi dla większości czarnych Amerykanów.


Chyba nie byłeś nigdy w USA.
  • Odpowiedz
@Aleksander_Newski: Biali wymyślili kolejny sposób na zniewolenie czarnych. Postanowili zniszczyć ich kulturę narkotykiem pomocy społecznej :P Za 1000 lat dzięki pieniądzom białych ludzi murzynom zacznie rosnąć futro, a za 2000 lat wrócą na drzewa. Porządek na świecie i władza białego człowieka powróci by zagościć na dobre.
  • Odpowiedz
@Aleksander_Newski:

„"Ja, Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze winę ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą" – 2 Mojż. 20:5 (NB).

Co zrobić, będąc białym w USA musisz zacisnąć zęby albowiem takie jest Prawo.
  • Odpowiedz