Wpis z mikrobloga

Muszę kupić i nauczyć korzystania z laptopa (przeglądanie stron internetowych, zdjęć z dysku, oglądanie filmów, seriali, pewnie od czasu do czasu jakaś wideo rozmowa) osoby +50 lat osoba ta korzysta na codzień z telefonu z systemem Android więc jakieś tam "podstawy" w obsłudze technologii ma. Z mojego punktu widzenia chyba łatwiej będzie nauczyć korzystać taką osobę z MacOS no i wydaje mi się bezpieczniejszy nie słyszałem żeby ktoś miał na maku antywirusa :). Może ktoś też przechodził podobny proces i jest wstanie coś doradzić z doświadczenia?

#apple #macos #macbook #laptopy #laptop #windows

Laptop na jakim systemie operacyjnym?

  • MacOS 72.6% (85)
  • Windows 27.4% (32)

Oddanych głosów: 117

  • 20
@botereq: Jeżeli to ma być zwykły laptop użytkowy dla rodzica, to:
- możesz pomyśleć o Chromebooku, który de facto starczy do wszystkiego skupionego na korzystaniu z internetu
- najtańszy macbook air: starczy na parę lat, prosty w obsłudze i nie wymaga dużo nauki dla korzystającego i zarządzania dla ciebie ;d
- laptop z windowsem: high maintenance, spodziewaj się formatowania i naprawiania co święta
- laptopem ze stabilnym linuxem: jak z macbookiem,
@botereq: Ja babcie nauczyłem używać windowsa i tak od kilku lat używa budżetowego konfigu na pentiumie. Poinstalowałem jej tylko adblocki, zrobiłem konto bez uprawnień admina i przez ten czas nic innego nie trzeba było robić. Telefon ma z androidem również :P
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@botereq: na macu też są wirusy, po prostu jest to system wciąż o mniejszym udziale rynkowym, dodatkowo większość softu pobierana jest z ich sklepu co oznacza, że współczynnik "zachorowań" jest mniejszy. Chcesz prawdziwego bezpieczeństwa bez żadnych ale, to wybierz Linuxa.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@botereq: I szczerze mówiąc dzisiaj zdecydowanie większym zagrożeniem od wirusów jest phishing, czyli oszustwo poprzez podawanie się za obcy podmiot, na zasadzie spreparowanej wiadomości np. od banku, w celu wyłudzenia danych i dostępu do konta aby kogoś okraść. Na to już żaden antywirus nie pomoże a zwyczajne ograniczenie zaufania i rozsądek.
@Enso_: Są wirusy na Macu i Linuxie, ale nie mają za bardzo sensu, bo każda usługa działa w wyizolowanym kontenerze i użytkownik musi dać na szkodliwe działanie pozwolenie :)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Nolimit: Tak, nie mają sensu dopóki ktoś wie co klika, bo jak ktoś kliknie daj dostęp bo mu jakieś okienko nagle wyskoczyło i zaraz nie wytrzymie to nic to nie da. Tutaj potrzebna jest edukacja i nauka czytania ze zrozumieniem, a nie tylko klikanie - dalej, tak, nadaj uprawnienia, bo mu coś nie działa.
@hekktik: a po co ma szukać w sieci odpowiedzi na rozwiązania problemu z komputerem? Ma się włączyć i działać. Ja takiej osobie postawiłem Ubuntu, ustawiłem pocztę, adblocki w przeglądarce i miała prosty kąkuter do scrollowania OLX. Dzisiaj dałbym maca.
@botereq: rodzice na codzień korzystają z lapka z linuxem od dekady. I od dekady nie mam problemu z reinstalowaniem niczego, z wirusami, z "o tu coś sie klikło" itp. Do tego jak coś pomóc, to mam bez problemu vnc przygotowane i mogę z drugiego końca świata pomóc. Komputer taty do gier też na linuksie ¯\_(ツ)_/¯
@hekktik: nic, po prostu winda jest mniej intuicyjna i to widać jak dajesz komputer dziadkowi. Na Ubintu nie miałem problemu z tym „że coś się klikło”. Sam dwie dekady siedzę na windach, a po przesiadce na maca UX mnie urzekł - instalacja programu to po prostu skopiowanie katalogu, a i to jest uproszczone do przesunięcia suwaczka na ekranie. Zero konfiguratorów, ptaszków do zaznaczania, lokalizacji. Przeciągasz i działa, każdy dziadek to ogarnie.