Wpis z mikrobloga

Wiem, że ani Ubuntu ani snapy nie cieszą się dużą sympatią społeczności ale utrzymuję już 3 vpsy ubuntu ze snapem Nextcloud i powiem jedno - w życiu nie miałem do czynienia z czymś tak Stabilnym.
Nextcloud'y chodzą od dwóch lat, a snapy aktualizują się same, automatycznie i regularnie - nie tykałem tego od półtora roku...
Nawet kiedy był upgrade nextclouda do v22, gdzie była migracja mysql do wersji 8 - wszystko przebiegło automatycznie bez najmniejszego problemu...

Polecam wszystkim samego Nextclouda a instalacja go w formie snapa zajmuje może jakieś 2 minuty ( ͡° ͜ʖ ͡°) - sprawdzone w boju - rock solid! ;)

#linux #ubuntu #nextcloud #snap #cloud #chmura
brightit - Wiem, że ani Ubuntu ani snapy nie cieszą się dużą sympatią społeczności al...

źródło: comment_1654246653AGQAfcQQVwlD4tx5Fk3IaJ.jpg

Pobierz
  • 14
Wiem, że ani Ubuntu ani snapy nie cieszą się dużą sympatią społeczności ale utrzymuję już 3 vpsy ubuntu ze snapem Nextcloud i powiem jedno - w życiu nie miałem do czynienia z czymś tak Stabilnym.


@brightit: ubuntu spoko ale snap jest spierdzielony już w samych założeniach.

a ja mam od 4 lat server ubuntu z dockerem i watchtower mi aktualizuje obrazy i też się nic nie wysypało, polecam więc dockera


@
Canonical przegina ze snapami (firefox) ale to konkretne zestawienie działa zajebiście ;)


@brightit: Ale już nie mówię nawet o przeginaniu. Snap jest wolny w #!$%@?, a gratisowo w założeniach wymyślili sobie, że będzie scentralizowany.
- w życiu nie miałem do czynienia z czymś tak Stabilnym


@brightit: dzięki, przekażę dobre słowo chłopakom z zespołu. FWIW każda zmiana jest testowana na ~16 dystrybucjach, pakiecik ok 200 testów na każdej.

@brightit: Ale już nie mówię nawet o przeginaniu. Snap jest wolny w #!$%@?, a gratisowo w założeniach wymyślili sobie, że będzie scentralizowany.


@Kryspin013: hmm głęboki temat. Dużo czasu poszło na analizę co jest nie tak. Po
Sam sandbox ma niewielki narzut,


Sam sandbox nie ale loopy ze squashFS już zdają się znacząco spowalniać

Disclaimer (pracuję w Canonical, opinie są moimi własnymi)


@babool: To ci powiem, że korzystam z ubu na codzień i trochę bolą mnie te decyzje canonical na wciskanie ludziom snapa na siłę bo normalnie nie chcieli z tego korzystać. W skrajnym przypadku jak to będzie podążać dalej na desktopie to rzucam ubuntu na rzecz innego
@Kryspin013:

To ci powiem, że korzystam z ubu na codzień i trochę bolą mnie te decyzje canonical na wciskanie ludziom snapa na siłę bo normalnie nie chcieli z tego korzystać. W skrajnym przypadku jak to będzie podążać dalej na desktopie to rzucam ubuntu na rzecz innego distro.


Spoko, rozumiem i szanuję. Niestety takie decyzje są podejmowane gdzie indziej, część wynika z relacji z publisherami (np. Mozilla)
@brightit: Snap się nie nadaje na produkcje i tyle. Do domowego zastosowania jest ok - prosty w użyciu ale nie wydajny, marnotractwo zasobów.
Automatyczny update do najnowszej wersji sprawia, że stajesz się poligonem doświadczalym.
Widzę zastoswanie takiego snapa na środowisko testowe. Zawsze masz najnowsze i widzisz co się zmieniło.
Trzeba pamiętać, że update to nie tylko łatki bugów ale też zmiany w aplikacjach czyli może wyjść nowa wersja która usuneła/ zmieniła