Wpis z mikrobloga

Mirki chciałbym założyć PSA, ale na razie nie planuję nic sprzedawać, więc również zarabiać, chcę po prostu mieć to już gotowe. Czy jako jedyny członek zarządu i akcjonariusz muszę odprowadzać jakieś składki w takiej nic niezarabiającej spółce? Chodzi mi o takie rzeczy, że nie wypłacam sobie wynagrodzenia, ani dywidendy, więc dochodowy odpada, a musiałbym np. odprowadzać zdrowotną i ZUS.
#ksiegowosc #b2b #biznes #startup #pytanie #pytaniedoeksperta #kiciochpyta #wlasnafirma #firma
  • 10
  • Odpowiedz
@interpolacja_liniowa: Wydaje mi się że w PSA nie ma takich składek jak przy ZOO, odnośnie innych kosztów też jest bez tragedii - kiedyś pisałem z @neobooks bo mają fajną ofertę dla takich uśpionych spółek, ale na razie u mnie z innych powodów temat utknął odwieszony na kołku.

A zastanawiałeś się już nad wzorcem umowy z S4 - w sensie rodzajem akcji i formą zarządu - tzn. czy chcesz być Prezesem czy
  • Odpowiedz
@interpolacja_liniowa: nie znam się na księgowości ale kiedyś księgowa mi na ten temat doradzała. Teoretycznie w takiej sytuacji jesteś zwolniony z składek zus (przy jednej osobie) ale jak świadczysz pracę bądź wykonujesz jakiekolwiek usługi na rzecz spółki to już podlegasz pod ZUS. Finalnie skończyło się na zoo.
  • Odpowiedz
@rejend: Głownie dlatego, że chcę szukać kapitału przy jednoczesnym kończeniu pisania apki, a do tego się jakaś forma działaności przydaje, a ja potrzebuję na razie takiej najtańszej( ͡° ͜ʖ ͡°)

@PaaD: Tak, nie wiem ile w tym sensu, ale 100 akcji, 60 założycielskich i reszta zwykłych plus prezes( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@devones: Nawet jeśli jest to nieodpłatne klepanie apki?


@interpolacja_liniowa: To już musisz zapytać księgowego albo ktoś tutaj w temacie wyjaśni, nie chcę cię wprowadzać w błąd bo nie wiem, ale zapis brzmi tak:

Za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się akcjonariusza prostej spółki akcyjnej wnoszącego do spółki wkład, którego przedmiotem jest świadczenie pracy lub usług
  • Odpowiedz