Wpis z mikrobloga

Szykuję się do modernizacji ogrzewania w domu jednorodzinnym z roku 1990. Dom ocieplony, okna plastikowe, żeliwne kaloryfery (mogę wymienić na grzejniki niskotemperaturowe, podłogówki niestety nie zrobię) - dotychczas było grzane CO na kocioł olejowy, ale wiadomo jak ceny paliwa odjechały. Ponadto sam piec ma już prawie ćwierć wieku i coraz częściej wymaga serwisów.

Pierwotny scenariusz zakładał ekogroszek, ale to chyba też nie najlepszy kierunek xD

Czy ktoś z szanownych wykopowiczów orientuje się jak użytkowo wygląda pompa ciepła sprzężona z fotowoltaiką?
Chciałbym policzyć sobie wstępne koszty montażu i eksploatacji, ale zasadniczo nie wiem od czego zacząć i co powinienem wiedzieć.

#ogrzewanie #dom #remontujzwykopem
  • 13
podłogówki niestety nie zrobię


@krzaczor93: dlaczego?

Czy ktoś z szanownych wykopowiczów orientuje się jak użytkowo wygląda pompa ciepła sprzężona z fotowoltaiką?

Chciałbym policzyć sobie wstępne koszty montażu i eksploatacji, ale zasadniczo nie wiem od czego zacząć i co powinienem wiedzieć.


@krzaczor93: powinienes wiedzieć, że fotowoltaika generuje prąd tylko w dzień i najlepiej w okresie wiosna/jesień. W zimie tego prądu jest mało o ile w ogóle. Zatem zapomnij o samej foto.
@ksiak: Bo mam drewniany parkiet w "starej" technologii, czyli na lepik, więc jak go zerwę to nie mam gwarancji, że uda mi się go ponownie ładnie ułożyć. Zresztą, kilka lat temu był odnawiany więc tym bardziej nie ma to sensu.

@budus2: Jaki udział taka instalacja na południowo-wschodnim dachu o powierzchni 63 mkw. może mieć w zasilaniu pompy?

Jeszcze kilka spraw:
1. Generalnie na cieplo.app policzyłem sobie, że do ogrzania interesujących
Bo mam drewniany parkiet w "starej" technologii, czyli na lepik, więc jak go zerwę to nie mam gwarancji, że uda mi się go ponownie ładnie ułożyć. Zresztą, kilka lat temu był odnawiany więc tym bardziej nie ma to sensu.


@krzaczor93: ok, to faktycznie jest spory problem, wolałem dopytać bo czasami problemy da się rozwiązać :)
że do ogrzania interesujących mnie powierzchni potrzebuję od 8,2 do 18,3 kW w piku. Czy dobrze rozumuję, że pompa powietrzna o deklarowanej mocy 18 kW powinna "styknąć", czy lepiej iść np. w 20 kW? Nie chcę przewymiarować.


@krzaczor93: powinna być ok ale 18.3 to jest bardzo bardzo dużo. Nawet z pompą będzie bardzo drogo.

2. Czy to prawda, że grzejniki niskotemperaturowe w parze z pompą ciepła mogą nie tylko grzać, ale
@ksiak:

to jest bardzo bardzo dużo. Nawet z pompą będzie bardzo drogo.


Mógłbyś rozwinąć? Jak uzupełniłem parametry mojej chałupy na wspomnianej stronie to tyle mi wyliczyło, a nie jest ona chyba jakoś specjalnie energochłonna.
Mógłbyś rozwinąć? Jak uzupełniłem parametry mojej chałupy na wspomnianej stronie to tyle mi wyliczyło, a nie jest ona chyba jakoś specjalnie energochłonna.


@krzaczor93: ile metrów ma Twój dom?
150 mkw. Styropian 5 cm na zewnątrz. Piwnica nieogrzewana. Poddasze z wełną szklaną, ogrzewane. Grubość ściany zewnętrznej ok. 40 cm, głównie cegła pełna.


@krzaczor93: no to tam powinno być około 7-8kW jak się postarasz to może nawet 6kW
@krzaczor93: przypuszczalnie do wymiany:
- okna na trzyszybowe
- drzwi jak są stare
- docieplić 10cm minimum, poddasze wełny minimum 20cm łącznie powinno być.
Fajnie byłoby zrobić wentylację mechaniczną z odzyskiem ale to pewnie będzie trudne jak tam mieszkasz.
Niemniej okna plus docieplenie powinno Ci już dać spory zysk. Zerknij sobie na stronkę i spróbuj to policzyć z takimi modyfikacjami. Zapotrzebowanie na ciepło powinno się znacząco zmienić.
Obecnie potrzebujesz 18kW czyli
@ksiak:

no to tam powinno być około 7-8kW

Obecnie potrzebujesz 18kW


Trochę się skołowałem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Tak przy okazji to obecnie w domu mam grzejniki żeliwne, ale chcąc zwiększyć efektywność instalacji to powinienem wymienić je na jakieś niskotemperaturowe. Wiem tylko tyle, bo tylko tyle wyczytałem i nie znalazłem żadnych konkretnych szczegółów ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jesteś w stanie rzucić jakimś linkiem
Tak przy okazji to obecnie w domu mam grzejniki żeliwne, ale chcąc zwiększyć efektywność instalacji to powinienem wymienić je na jakieś niskotemperaturowe. Wiem tylko tyle, bo tylko tyle wyczytałem i nie znalazłem żadnych konkretnych szczegółów ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jesteś w stanie rzucić jakimś linkiem do konkretnego produktu żebym wiedział mniej więcej czego szukać i czy instalacja takich grzejników może zostać przeprowadzona na starej, żeliwnej instalacji (po płukaniu
Wołam dodatkowo @chafer bo trafiłem na Twój wątek sprzed ~3 lat :)


@krzaczor93: :)

Ad 1)

Nie używaj cieplo.app.
Proponuję zabrać się do obliczeń z innej strony. Masz CO na kocioł olejowy. Ile oleju idzie w sezonie grzewczym i jaką ma wartość opałową? Pomnóż liczbę kg * wartość opałowa - wyjdzie jakaś liczba w MJ. Uwaga - weź do obliczeń średnią z kilku lat, bo poprzednia zima była dość lekka i