Wpis z mikrobloga

Jak bardzo opłacalne jest bycie płatnikiem vat? Przechodzę na #b2b ryczałt 12%, ale nie wiem co robić w vat. Nie przychodzi mi do głowy nic, co mógłbym brać na fakturę. Może dokupiłbym trochę sprzętu/biurko, ale co z pozostałymi miesiącami. #programista15k co sobie odliczacie?
  • 20
  • Odpowiedz
@SalsaDeAmigo: dla pracodawcy i tak nie ma znaczenia czy płaci ci z vatem czy bez, on to ma kosztach i sobie odliczy. Dla Ciebie to mniej o kilkanascie procent na paliwo, 23% na srodki czystosci do domu, laptopa, sluchawki, komputer, monitor, nowa myszke, klawiature, czytnik kindle, drukarke, papier do drukarki itp.
  • Odpowiedz
@SalsaDeAmigo: Auto, paliwo(teraz tylko 8%), biurko, komputer, telefon, internet.
Polecam Infakt

Jeszcze darmowy kredyt większy. Przechodzisz po roku na VAT i dochodowy kwartalny i podatki za styczeń, luty, maszec płacisz do 20 i 25 kwietnia, czyli masz dużo większa pensje za styczeń i luty a prawie wszystko za marzec oddajesz do US
  • Odpowiedz
@SalsaDeAmigo: Nie opłaca się nie być na VAT. Na tym polega spryt tego podatku. To podatek wirusowy. Państwo po prostu wciąga w swoją zbrodnię przedsiębiorców w zamian za to, że czasem mogą sobie tego VATu trochę uszczknąć.
  • Odpowiedz
@prnppp: bo nie będąc w vat, wystawiasz w kwocie netto - fakturę ( bez dopisku vat ) i jest ona takim samym kosztem, jak ta z vatem, tylko że vatu nabywca sobie nie odlicza u siebie i płaci większy do urzędu.
  • Odpowiedz
@ngc:

Dla Ciebie to mniej o kilkanascie procent na paliwo, 23% na srodki czystosci do domu, laptopa, sluchawki, komputer, monitor, nowa myszke, klawiature, czytnik kindle, drukarke, papier do drukarki itp.


Właśnie przez takich jak ty jest nagonka na samozatrudnionych w IT w Polsce...
Ja rozumiem normalne zakupy firmowe, lptop czy inny sprzęt do pracy, który wiadomo, że też się trochę prywatnie używa. Ja rozumiem paliwo. ALE #!$%@? środki czystości? do domu!?!?!
  • Odpowiedz
@SalsaDeAmigo: w kontrakcie masz zazwyczaj stawkę netto plus VAT wiec jest on dla Ciebie przezroczysty. Odliczasz kompa, księgowa, akcesoria do kompa, samochód (choć osobiście nie polecam), biurko, telefon, abonament
  • Odpowiedz
  • 0
@SalsaDeAmigo ale jak całą? odliczasz 23% vat, i po miesiącu placisz 18% mnie podatku dochodowego pit-5, jeśli jesteś na zasadach ogolnych
  • Odpowiedz
przecież na ryczałcie nie można sobie odliczać vatu, o czym wy mówicie, za wszystkie zakupy płacisz normalnie, ryczałt nie pozwala na rozliczanie kosztów firmowych
  • Odpowiedz