Wpis z mikrobloga

2 dni temu pisałem, że widzę wskazówki o tym, że ukraińska armia wycofuje się z Siewierodoniecka. Sugerowały to nawet wypowiedzi niektórych wojskowych. Dzisiaj natomiast mam sprzeczne sygnały, że do Siewierodoniecka wjechały świeże posiłki, a o odblokowanie drogi Lisiczańsk - Bahmut trwają ciężkie walki i kontratak.

Sam nie wiem, co o tym wszystkim myśleć. Nie brzmi optymistycznie ani trochę. @JanLaguna wypowiesz się?

https://www.wykop.pl/wpis/65748835/jest-coraz-wiecej-wskazowek-ze-ukrainska-armia-roz/

Ps. Dzisiaj dzwoniła do mnie dyrektor szpitala, do którego robiłem zbiórkę. Trochę czuję się jak w jakiejś ukrytej kamerze. Tłumaczyłem jej, co mogą zrobić z pieniędzmi, że mogą sami sobie zamówić od własnego dostawcy to czego najbardziej potrzebują, bo ich lekarz już rozeznał się, że RTG nie zalegalizujemy. Ona upierała się, że lepiej będzie, jak kupię w Polsce, bo pewnie taniej będzie. Mam rosnące przekonanie, że oni boją się wziąć pieniądze do ręki ze strachu przed oskarżeniami o korupcję. Albo przy zakupach dla szpitala pośredniczyło ministerstwo, czyli jest mniejsza niezależność szpitali od naszych w Polsce i nie wiedzą jak to się robi

#ukraina #wojna #rosja #aryoconcent
  • 24
2 dni temu pisałem, że widzę wskazówki o tym, że ukraińska armia wycofuje się z Siewierodoniecka. Sugerowały to nawet wypowiedzi niektórych wojskowych. Dzisiaj natomiast mam sprzeczne sygnały, że do Siewierodoniecka wjechały świeże posiłki, a o odblokowanie drogi Lisiczańsk - Bahmut trwają ciężkie walki i kontratak.


@Aryo: pono te rzut zaraz za popasną to Kijów 2.0 tylko w mniejszej skali. Czyli mniejszy obszar i na krotszy czas. Rzucili co mieli na kierunek
Ps. W sprawie pieniędzy, to raczej dociągnę to do poziomu, gdzie wyślę im pieniądze i będę czekał aż mi odeślą rachunki. Dali mi listę sprzętu medycznego jaki mógłbym kupić, ale ja się na tym nie znam. To oni powinni decydować o jaki konkretnie im chodzi. Jak prosili o aparat RTG to mi podali konkretny model
Sam nie wiem, co o tym wszystkim myśleć. Nie brzmi optymistycznie ani trochę.


@Aryo: No wydaje się że siły zostały skazana na zostanie okrążanymi i zniszczonymi z nadzieją że się utrzymają.
Po ostatnim wywiadzie Arestowicza nie jestem aż tak optymistycznie nastawiony.


@Aryo: droge Bahmut >>> Sewierodonieck odbili dzisiaj w nocy pomimo "przytlaczajacej" ilosci wroga. to cos musi znaczyc. Do sewierodoniecka dojezdzają jakies wojska wiec tez wiedzą więcej niż my ze sie decydują na obrone miasta jeszcze większą. trzeba czekac na informacje. Ruscy sieją ostatnio dużo propagandy zeby osłabic niezwykle wysokie morale Ukrainców i tych, którzy chca pomóc.
@Aryo: Ukraincy uważają że nie jest tak źle też mam trafiam na informację że wysyłają posilki do Siewierodoniecka to jest raczej optymistyczne
@Aryo:

Dzisiaj natomiast mam sprzeczne sygnały, że do Siewierodoniecka wjechały świeże posiłki, a o odblokowanie drogi Lisiczańsk - Bahmut trwają ciężkie walki i kontratak.


Które jednostki? Mnie osobiście dziwi, ze ukrainskie dowództwo wysyła tam ludzi z obrony terytorialnej, a są jednostki jagerów czy piechoty górskiej co od poczatku wojny nie były nigdzie wykorzystane.
@positive_mental_attitude: bo caly czas licza sie z mozliwoscia ataku na Kijow jak i Odesse i musza miec na to conajmniej 2 silne armie przygotowane.

@shmatshiage: przeciwnie, ewakuuja cywili a sla wojska by tam sie bronic i zadac ruskim jak najwieksze straty. To beda walki miejskie, podobne jak w Mariupolu, dla cywili to fatalnie byc wowczas na terenie walk.
przeciwnie, ewakuuja cywili a sla wojska by tam sie bronic i zadac ruskim jak najwieksze straty. To beda walki miejskie, podobne jak w Mariupolu, dla cywili to fatalnie byc wowczas na terenie walk.


@Aster1981: ja mowilem o cywilach. sorki nie bylem precyzyjny
Dzisiaj natomiast mam sprzeczne sygnały, że do Siewierodoniecka wjechały świeże posiłki, a o odblokowanie drogi Lisiczańsk - Bahmut trwają ciężkie walki i kontratak.


@Aryo: Jezeli nawiazujesz do profilu WarMonitor na twitterze to musisz brac to co on pisze na pół. Wczoraj pisał o jakims wielkim kontrataku na poludniu i wiekszosc zrozumiala, ze chodzi o kierunki zaporoski/chersonski a tam zadnego kontrataku nie bylo (chociaz moze chodzilo mu o poludnie Donbasu i wlasnie
Po ostatnim wywiadzie Arestowicza nie jestem aż tak optymistycznie nastawiony.


@Aryo: Może Arestowicz wali tym pesymizmem coby ruszyć trochę zachodnich sojuszników do szybszego działania? Oby tak było!

Samych walk i przełamania w donbasie tak się nie obawiam jak tego co będzie na jesień, zimę i wiosnę, gdy zacznie na świecie brakować zboża. Dla mnie jest to #!$%@? niepojęte jak bardzo zachód się boi zainterweniować, jeśli tego nie zrobi szybko może się
@pilot1123:

patrząc na postawę pani dyrektor robi się jasne dlaczego nie mają RTG w szpitalu...


Dodatkowo zwleka z podpisaniem oświadczenia, że zgadzają się na zdjęcie środków ze zrzutka.pl. Nie wiem czego ona oczekuje.. Dałem im nawet z tłumaczeniem an ukraiński
@pilot1123:

myślę że jej nie zależy, a ty dokładasz jej roboty i odpowiedzialności ( ͡° ͜ʖ ͡°)


O to to. Jak temat zaczynali lekarze i moja mama, to machnęła ręką, że jak chcemy zbiórki robić to w porządku, a teraz jak jest kwestia zakupu, to są schody. Podwójnie irytuje mnie to bo te pieniądze już są. Lekarz dzwoni do mnie codziennie, bo dla nich to ogromna pomoc
@Aryo: Ja nie widziałem info o tych posiłkach trafiających do Lisiczańska. Ciężko powiedzieć. Moim zdaniem - jeśli to prawda - to dużo zależy od celu w jakim tam trafiają.

Rosjanie ostrzeliwują obie drogi prowadzące do Lisiczańska (Bachmut-Lisiczańsk i Słowiańsk-Lisiczańsk). Przerzut sprzętu i ludzi jest utrudniony i niebezpieczny. Jeśli świeże siły są przerzucane, aby rotować zmęczone jednostki i umożliwić sprawniejsze wycofanie się z najbardziej zagrożonych pozycji to ma to sens. Jeśli jednak