Wpis z mikrobloga

Dobre piekarnicze Mirki, pytanie odnośnie wypieków na zakwasie, gdyż właśnie rośnie (jak porypany) mój pierwszy zakwas

1. musi rosnąć około tygodnia, czy można wcześniej go użyć? Nie wiem czy tyle wytrzyma w słoiku, mam spory słoik, ale wyrastanie w kotłowni bardzo mu sprzyja

2. Ile godzin wyrastać gotowe ciasto chlebowe na zakwasie? Wystarczy godzina? Trzy? Całą noc? Na pierwszy raz chciałabym zrobić jak najprostszy chlebek, bez fajerwerków.

Za wypowiedzi i rady miejscowych rabinów będę wdzięczna :)

#pieczzwykopem #bojowkapiekarska #chleb
  • 21
  • Odpowiedz
@rtgdgdrttdgcxgstrgdxxgst: nie analizowałam tego tak xD ale pleśni nie widać, dziwnych kolorów też nie, a zapach jest taki hmm... przyjemny? ciastowaty?

U mnie w domu kotłownia to schowek pod schodami z systemem samozasypowym do kominka, więc jest sucho, ciemno i stała temperatura.
  • Odpowiedz
@moll: Nic mu nie będzie, jak masz już na tyle dużo by upiec chleb to piecz. Do reszty dosyp mąki na dokarmienie, dolej wody do odpowiedniej konsystencji i wsadź do lodówki na środkową półkę. Jak będziesz chciał piec znowu to wyciągnij z lodówki dwadzieścia cztery godziny wcześniej, dokarm i poczekaj aż się przebudzi.
  • Odpowiedz
ale pleśni nie widać


@moll: to się wszystko waży w pierwszych dniach - odpowiednie drobnoustroje muszą zdominować środowisko, jeśli to zrobią to potem zakwas na jakiś czas jest bezpieczny przed takimi nieciekawymi pleśniami lub np. bakteriami o zapachu kibla
  • Odpowiedz
@rtgdgdrttdgcxgstrgdxxgst: po co mam tam latać co chwila? Nastawione, leży. Do dokarmiania wyciągam do kuchni, tutaj odkrywam i robię swoje. Do kotłowni wraca zakryte elegancko i już tego nie rusz do kolejnej doby xD

Zamiast dziurkowanej zakrętki mam zrobiona bawełniana ściereczkę ściągniętą recepturką na gwincie słoika
  • Odpowiedz
Zamiast dziurkowanej zakrętki mam zrobiona bawełniana ściereczkę ściągniętą recepturką na gwincie słoika


@moll: A ja na rant słoika mam założoną bawełnianą ściereczkę, a to przykrywam zakrętką. Słoik o pojemności 0,9 l.
  • Odpowiedz
@Wiskoler_double: też nad tym myślałam, ale nakrętka była od środka z jakąś gumą (albo inna powłoką) i nie mogłam tego domyć z zapachu poprzedniej zawartości - sos do chińszczyzny. A wolałabym żeby mi zakwas nie pachniał słodko-kwaśno xD
  • Odpowiedz
@BarkaMleczna: ja twierdzę że nie mam na to czasu xD
A tak serio to jeśli nie robię tego rozrywkowo, albo nie jest to instruktaż jakichś czynności manualnych do wykonania, to wolę przejrzeć przepis i robić
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@moll:
1. Tydzień to trwa zrobienie zakwasu, ale dokarmiasz go codziennie.
2. Zależy od temperatury i proporcji mąki. Żytni wyrasta krócej, pszenny dłużej. Ja przyjmuje dla chlebów z >50% pszennej mąki zasadę 2 godziny wstępnej fermentacji i 2 godziny garowania.
  • Odpowiedz
@rtgdgdrttdgcxgstrgdxxgst: a żebyś wiedział! ciekawa przygoda zakończona wczoraj - zakwas pięknie wyrósł, ale za to ten powalający aromat drożdży i alkoholu zmusił mnie do porzucenia mojego pierworodnego zakwasu. Totalnie nie takiego bukietu oczekiwałam XD
  • Odpowiedz