Wpis z mikrobloga

Taktyczny Laguna

W związku z pytaniami, odpowiadam że do relacjonowania Ukrainy wracam jutro, ewentualnie dopiero w środę. Wtedy też odpowiem na wszystkie komentarze i wiadomości prywatne. ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

Póki co pracuję nad pewnym projektem z pogranicza tematu Ukrainy i Bliskiego Wschodu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Tymczasem na linii rzeki Doniec, pod Siewierodonieckiem i Popasną sytuacja jest nadal bardzo trudna dla Ukraińców:
- Rosjanie raportują, że ich czołówki weszły już do Łymana
- Pod Siewierodonieckiem, Rosjanie natomiast konsekwentnie wypychają Ukraińców z pozycji wokół miasta. Dodatkowo wygląda na to, że wszystkie mosty na Dońcu między Siewierodonieckiem a Lisiczańskiem zostały już zniszczone;
cały czas ostrzeliwane są drogi prowadzące do Lisiczanska oraz Bachmutu
- Pod Popasną Ukraińcy nadal nie są w stanie zatrzymać rosyjskiego uderzenia. Część ukraińskich oddziałów, w obawie przed odcięciem, zaczęła się cofać z co bardziej zagrożonych punktów np. z miasteczka Myroniwśkyj, do którego wkroczyli dzisiaj Rosjanie.

Moim zdaniem obecnie sektor Siewierodonieck-Popasna to istna maszynka do mięsa. Artyleria działa dzień i noc. Ze strzępów informacji, które docierają do nas ciężko wywnioskować kto wychodzi zwycięsko z tych pojedynków artyleryjskich. Śledząc jednak nieliczne relacje zachodnich dziennikarzy, którzy przebywają obecnie między Siewierodonieckiem a Popasną oraz komunikaty lokalnych władz tworzy się raczej ponury obraz sytuacji.

Imho źle na sytuację Ukraińców wpływa w szczególności ostrzał rosyjskiej artylerii na linię kolejową Dnipro-Słowiańsk-Siewierodonieck w okolicach Barwinkowa oraz w okolicach Sołedaru i Wróbiwki (te ostatnie miejscowości leżą niedaleko Popasnej). Przez to Ukraińcy mają duże problemy z przerzutem zaopatrzenia na najbardziej wysunięte pozycje.

Moim zdaniem bardzo trafnie kolega @aryo kilka dni temu porównał obecną sytuację pod Popasną do bitwy o Debalcewe.

Mapa autorstwa: Nathan Ruser

Moje wstawki: na niebiesko rzeka Doniec, na brązowo główne linie kolejowe, czerwone krzyżyki to zablokowana linia kolejowa, czerwone kreski to miejsca przebiegu linii kolejowej które są obecnie szczególnie intensywnie atakowane przez rosyjską artylerię, na źółto podkreślone kluczowe miejscowości.

______________

Info z Ukrainy wrzucam na:
- stronę Puls Zagranicy
- #lagunacontent

Po treści bliskowschodnie zapraszam natomiast na mojego głównego bloga Puls Lewantu-FB i Twittera.
_____________

UWAGA, WAŻNE:Jeśli ktoś chce być wołany do przyszłych wpisów to musisz zaplusować wpis pod tym linkiem. Wypisać się z wołania można cofając plusa pod zalinkowanym wpisem.
______________

Jeśli ktoś docenia moją pracę i chciałby postawić mi wirtualną kawę, to może to zrobić pod tym linkiem. Jest to oczywiście całkowicie dobrowolne i w obecnej sytuacji polecam wspierać przede wszystkim polskie i zagraniczne NGOsy niosące pomoc na Ukrainę.

#rosja #ukraina #lagunacontent - autorski tag #wojna #ukrainanafroncie
Pobierz JanLaguna - Taktyczny Laguna

W związku z pytaniami, odpowiadam że do relacjonowani...
źródło: comment_16533361794xootj7aiYAdMnfZnhjPnp.jpg
  • 5