Wpis z mikrobloga

Wykopki ankieta, mam nadzieję, że pomożecie.
Szukam argumentów za i przeciw rekuperacji w domu. Jestem na etapie projektowania i jeżeli będzie reku to mogę zrezygnować z drugiego komina. Do tego zastanawia mnie czy faktycznie oszczędności z reku są na tyle wymierne, że pokryją koszty większego zużycia energii elktrycznej.
Prosiłbym o rozwinięcie w komentarzach.
#rekuperacja #budownictwo #budujzwykopem

Czy budowałbyś dom z rekuperacją?

  • Tak 82.3% (65)
  • Nie 17.7% (14)

Oddanych głosów: 79

  • 12
@MrAndurill: miałem ten sam dylemat, ostatecznie stawiam 2kominy dymowe i drugi komin wentylacyjny. Kształtki na niego kosztowały 500zł. Stwierdziłem, że cholera wie jak będzie, a lepiej mieć i nie używać, niż nie mieć i stać w majty co tu zrobić jakby były potrzebne jednak
@MrAndurill: rekuperacja to przede wszystkim komfort i nie należy rozpatrywać tego z punktu widzenia samej kasy. Nawiewane powietrze ma jakieś 3 stopnie mniej w zimie, a ciepło nie ucieka przez kominy. Warto dobrze ocieplić dom.
Brak dobrej wentylacji powoduje wilgoć w łazience i skraplanie się wody w pokojach, otwieranie okien w zimie to wiadomo jaki sens ma.
Ja bym robił tak czy inaczej. Jak ktoś planuje ogrzewanie pompą ciepła to w
@MrAndurill: Oszczędności z rekuperacji są większe od starta wynikających z poboru prądu. To, o co powinieneś pytać przy inwestycjach długoterminowych to czas zwrotu liczony w latach. Myślę, że rekuperacja to dobry wybór podczas budowy, bo pozostałe rozwiązania jak np. panele słoneczne będziesz mógł zawsze dorobić i będą one współgrały, zaś rekuperację trzeba uwzględnić na etapie planowania domu (przy okazji zaoszczędzisz na kominie).