Wpis z mikrobloga

Siema Excelowe świry.

Potrzebuję zrobić kilka specyficznych wykresów i chciałbym zapytać Was o radę - z góry przepraszam za niskie skille painta w załączniku.

Mam zestaw wyników z analiz próbek gruntów, dla których oznaczono szereg parametrów.
Próby pobierano z określonych głębokości dla kilkunastu punktów.

Potrzebuję zrobić zbiorczy wykres zmienności wybranego parametru wraz z głębokością dla wszystkich punktów (dla każdego parametru osobny wykres, albo też jakieś skumulowane). Jedna krzywa ma reprezentować jedno stanowisko pobóru próby.

Czyli załóżmy jak w przykładzie - Dla stanowiska nr 1 mam dwa punktowe wyniki z 20 oraz 40 cm i potrzebuję żeby Excel wyrysował mi z tego krzywą. No i tak dla próbek od 1-13 na jednym wykresie (wartości w kolumnach na przykładzie losowo wpisane z palca).

Póki co próbowałem to robić przy użyciu wykresu punktowego z wygładzonymi liniami. W tym wykresie zrobiłem załóżmy 13 serii i każda seria:
a) nazwa serii = komórka z nazwą próbki,
b) wartość X serii = komórki z 1,00 i 5,00 (wartość parametru),
c) wartość Y serii = komórki z 20 i 40 (głębokość).
I analogicznie dla kolejnych próbek, np. dla drugiej Y = komórki z 10, 25, 30, 60, X = 4, 2, 3, 2... itd.

Czy zaproponowalibyście jakieś inne rozwiązanie tego problemu?

W komentarzu wycinek z jednego artykułu pokazujący efekt, który chcę uzyskać.

#excel #pracbaza #pytanie #informatyka #nauka
loungemacher_ - Siema Excelowe świry.

Potrzebuję zrobić kilka specyficznych wykres...

źródło: comment_1652909134VDaxgxDoZ3fOJgIIZodrBu.jpg

Pobierz
  • 7
@loungemacher_: Zrób matryce z wartościami np co 1cm czy ile tam chcesz, wpisz do niej faktyczne wartości a resztę ekstrapoluj - najprościej średnimi czyli jak masz wartość dla 10cm =1, dla 40cm =4 to zakładasz 20cm:2 itp. bardziej sophisticated byłoby policzyc to jakas funkcja, niekoniecznie liniowa - zależy ile masz danych i jak bardzo Ci zależy żeby ladnie wyglądalo
@michal985: problem, że mało mam danych, ale co do ekstrapolacji to dobry pomysł, nie wiem czemu nie pomyślałem tego wczesniej tak zrobić. jedyne czego sie boje to lekkie przekłamanie danych w takim wypadku, chociaż excel tak czy siak to ekstrapoluje rysując krzywą wiec ..