Wpis z mikrobloga

Dostałem dwa plastry drewna, jedno z korą, a drugie bez z przeznaczeniem na stoliki kawowe - i tu pojawiają się pytania i problemy:

- powierzchnia obu plastrów nie jest idealnie równa, a przydałaby się jeśli maja pełnić funkcje stolika. Czym mogę to wyrównać bez uszkodzenia drewna?

- jeden stolik będzie z przeznaczeniem do użytku wewnętrznego, a ten z korą pójdzie do ogródka. Czym potraktować drewno żeby za bardzo nie zmieniło swojego koloru, a jednocześnie jak mogę zabezpieczyć je przed trudniejszymi warunkami - kolorowe płyny, deszcz, zmiana temperatur?

#drewno #budujzwykopem #diy #budownictwo #stolarstwo
RymMajster - Dostałem dwa plastry drewna, jedno z korą, a drugie bez z przeznaczeniem...

źródło: comment_1652817865acScI7y19DplOYH4BolB9C.jpg

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
@walokid: taka ręczna heblarka elektryczna sobie poradzi? Podpowiesz może, czym to wysmarować na wewnątrz, jak i na zewnątrz, żeby zabezpieczyć przed płynami/pękaniem/warunkami atmosferycznymi?
  • Odpowiedz
@RymMajster: Jeśli ma być 'rustykalnie', to szlifierka oscylacyjna i równaj. Jeśli ma być idealnie równo, to najpierw grubościówka, a potem duża szlifierka taśmowa na papier ścierny (taka z wałkami, 60-80cm). Wychodzi idealnie równe i gładkie.
Kora to siedlisko robactwa i szkodników, potem odpada i szpeci. Korę usuń.
  • Odpowiedz
@RymMajster: To zależy jaki efekt chcesz uzyskać. Olej jest najbardziej naturalny, ale też najmniej trwały. Wszelkie impregnaty zachowują się średnio z biegiem czasu, łuszczą. Lakiery są najtrwalsze, szczególnie specjalistyczne (np. do łodzi), ale tracisz fakturę drewna i dotykasz czegoś, co przypomina płytę laminowaną.
Wg mnie naturalne drewno wygląda najlepiej po olejowaniu, ew. po impregnatach opartych na wosku. Nie zabezpieczysz tego na zawsze, ale dzięki temu, że jest to drewno, po kilku
  • Odpowiedz
@RymMajster: sprawdź sobie produkty marki Rubio (np monocoat). Kilku gości na YT tez używało ich olejów, możesz zobaczyć jaki jest efekt nałożenia różnych specyfików.
W Warszawie maja sklep stacjonarny, można podjechać i zobaczyć co nieco. Maja tez sklep internetowy.
  • Odpowiedz
@RymMajster: ja bym szedł w twardy olej, zachowasz naturalny efekt drewna przy lekko zmienionym kolorze, to stol kawowy wiec raczej nie będzie się go mocno eksploatować wiec posłuży
  • Odpowiedz
@RymMajster: specjalista nie jestem, ale z tego co oglądałem to jak nałożysz np 3 warstwy, a potem będziesz go po prostu impregnowal raz na jakiś czas to nic mu nie powinno być.
Sam kiedyś kupiłem jakiś zestaw stolik + krzesła w Castoramie i kazali impregnowac 2 razy w roku - przed sezonem i po sezonie. I do dziś wszystko się trzyma dobrze :)
  • Odpowiedz
@RymMajster jak chcesz szybko i dobrze znajdź zakład z szlifierką szerotaśmową uskoki do 5mm ma sens tym robić. U mnie 250zl/h, czas pracy 20 min. Jak chcesz samemu to frezarka gornowrzecionowa i tzw. "Planer do drewna". Zarobisz z paru desek. Nie dawaj na grubościówkę bo duże ryzyko że rozerwie. Wiem bo mi rozerwało ;). Na zewnątrz wykończenie w oleju lub wosku. Lakier się złuszcza od słońca. Najlepiej chowaj to do domu. Na
  • Odpowiedz
@walokid nikt z grubościówką takich rozmiarów nie jest na tyle głupi żeby w nią coś takiego wrzucać. Jest duża szansa że rozerwie te plastry i uszkodzi już pambuk wie ile elementów maszyny.
@RymMajster jak tanim kosztem to po prostu szlifierka orbitalną. Przygotuj się na sporo szlifowania bo przekrój poprzeczny szlifuje się bardzo powoli. Kora z tego który idzie pod chmurkę odpadnie sama pod wpływem warunków atmosferycznych dość szybko.
  • Odpowiedz