Wpis z mikrobloga

Mirki, jestem dość nowa w temacie genealogii (zaczęłam 3 miesiące temu).
Trafiłam na skany akt stanu cywilnego parafii. Odnalazłam prawdopodobnie wpisy dot. urodzin kilku moich przodków, jednak spisane są w sposób totalnie dla mnie nieczytelny (nawet nie jestem w stanie określić języka ()).
Czy jest tu jakiś specjalista, który zerknie i chociaż sprawdzi / spróbuje odczytać nazwska?


#genealogia
faramka - Mirki, jestem dość nowa w temacie genealogii (zaczęłam 3 miesiące temu).
T...

źródło: comment_1652709940GLTSCIuWF0vtTXUsZX0WVL.jpg

Pobierz
  • 17
Działo się 30 maja 1880
Tomasz Kwiatkowski 38 lat,
Marianna z Gawronskich 35 lat
Urodzony wczoraj na krakowskim przedmieściu Feliks
Chrzestni Kacper Stec? I Antonina? Witkowska?
@xtedek:
@blablalbla:
Dziękuję () Właśnie "poznałam" moich praprapradziadków (ʘʘ)

Rozumiem, że wyłuskałeś najważniejsze informacje. Ten opis wygląda jak jakieś opowiadanie. Co tam więcej piszą w takich wpisach?
Wczoraj analizowaliśmy z mężem skany akt jego rodziny. Wyglądały zupełnie inaczej: księga z nadrukowaną tabelą, opisem kolumn (po łacinie). Wszystko jasne i klarowne. No i zdecydowanie mniej tekstu.
Wyżykowska


@blablalbla: to jest dość interesujące. Wg mapy z nazwiskami nazwisko Wyżykowski występuje najbliżej dopiero 3 powiaty dalej.
Chyba że chodziło o nazwisko Wyrzykowska - takich u nas sporo :)
Podejrzewam, że błędy ortograniczne w aktach to nic nadzwyczajnego...?
Rozumiem, że wyłuskałeś najważniejsze informacje. Ten opis wygląda jak jakieś opowiadanie. Co tam więcej piszą w takich wpisach?

Wczoraj analizowaliśmy z mężem skany akt jego rodziny. Wyglądały zupełnie inaczej: księga z nadrukowaną tabelą, opisem kolumn (po łacinie). Wszystko jasne i klarowne. No i zdecydowanie mniej tekstu.


@faramka: generalnie nic ciekawszego już tam nie pisze XD
Wygląda to mniej więcej w tym stylu:
Działo się w mieście Sandomierzu w parafii św Pawła,
@blablalbla: dziękuję Ci bardzo!!! (ʘʘ)(ʘʘ)(ʘʘ)
Uzupełniam drzewo i grzebię dalej!

później po polsku

Tak! Przed chwilą trafiłam na akt urodzenia ojca w.w. Feliksa i zaliczyłam zdziwko, bo zaczęłam co nieco odczytywać samodzielnie. Bo po polsku ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wiek rodziców/świadków też często odbiega od prawdy.

O mosz xD
A wczoraj tłumaczyłam mężowi, że to
@faramka: wiek najlepiej sie sprawdza w akcie urodzenia danej osoby, jak masz akt urodzenia jakiegoś przodka i podane że matka ma 20 lat to sprawdzaj akta urodzenia dla pewności sprzed 20 +/- kilku lat.. i sie okazuje że urodziła się wcześniej i powinna mieć wpisane te 20 pare lat. A w aktach zgonów jak zgon zgłaszał ktoś niewtajemniczony to podawał wiek zmarłego "na oko" XD często zawyżając. Np. jeden mój przodek
jeden mój przodek zmarł w szpitalu i jakiś pracownik szpitala zgłaszał zgon dodając kilka lat, wiek nie zgadzał sie z wiekiem z aktów urodzenia swojego czy dzieci, inny przodek ma na grobie dokładną date ur z roku 1792, zgon zgłaszał syn i rzeczywiście się zgadza, ale już z aktów urodzeń dzieci, czy takich gdzie był świadkiem wynikałoby że urodził się kilka lat później


@blablalbla: matko bosko i stu milicjantów (