Wpis z mikrobloga

Moje przemyślenia przed finałem. Nieskromnie powie ,że oglądałem wszystkie Eurowizje od 2003 roku więc wiem mniej więcej jakimi prawami rządzi się ten konnkurs.

Ogólnie podejrzewam, że występ Krystiana Ochmana zostanie mocno doceniony przez jury bo to jest muzyka i występ zrobiony bardziej pod głosowanie jury. Co ważne Ochman na żywo wypada fantastycznie pod względem wokalu. Od publiczności dostaniemy mniej punktów, ale też powinno być w miarę dużo. W głosowaniu jury powinniśmy być w top 5. Z kolei w głosowaniu publiczności może się zdarzyć że będziemy na miejscach 8-11. Tyle, że może być też sporo lepiej jeśli chodzi właśnie o głosowanie publiczności i tutaj dużo zależy od głosowania Polaków za granicą. Jeżeli oni wesprą Ochmana tak samo jak kilka lat temu Michała Szpaka to w głosowaniu publiczności możemy być też bardzo wysoko, ale nie jestem w stanie przewidzieć gdzie. Szpak od publiczności miał 3 miejsce a piosenka i występ był moim zdaniem na pewno słabszy od Ochmana. Jedynym plusem u Szpaka był świetny wokal. Szpak wtedy zajął 8 miejsce bo uwaliło go głosowanie jury w którym był na na dole tabeli .Tak jak niektórzy z Was wiedzą to dzień przed półfinałem i potem dzień przed finałem odbywa się oficjalna próba generalna, która jest oceniana przez jury i ponoć Szpak wtedy zafałszował podczas występu więc może to było powodem tak słabej pozycji wśród jury. Bardzo ważna więc dla Ochmana była wczorajsza próba przed jury i wsparcie Polaków mieszkających za granicą w finale w sobotę. Dobrze, że wywarł dobre wrażenie 2 dni temu na pierwszej oficjalnej próbie przed półfinałem ocenianej przez jury bo pierwsze wrażenie jest ważne. Notowania mu wzrosły i wyprzedziliśmy Grecję u bukmachera wskakując z pozycji 7 na 6 miejsce przed przedwczorajszym półfinałem.

Teraz o pozostałych faworytach do zwycięstwa :

Ukraina - jeżeli chodzi o notowania bukmacherskie to na 1 miejscu jest Ukraina z przeogromną szansą na wygraną bo ma aż około 60 procent szans. Moim zdaniem jednak Ukraina nie wygra. To, że jest na 1 miejscu i ma tak ogromną szansę na wygranie to wiecie ,że to oczywiście przez wojnę.. Propozycja Ukraińska jest dość dobra, ale to jest gdzieś na 6-8 miejsce. Podejrzewam, że jury może dać im 1 miejsce i sporo punktów. Pytanie teraz co zrobią widzowie przed telewizorami . Ja na przykład mam zamiar głosować na Ukrainę bo mi zwyczajnie ich bardzo szkoda i im współczuję. Jeżeli nie wygramy my to niech oni wygrają i niech mają trochę radości. . W Polsce ludzie przejmują się losem Ukraińców. Pytanie tylko czy tak samo przejmuje się przeciętny Hiszpan czy Anglik czy też Cypryjczyk. Wojna jest daleko od nich a nawet w krajach leżących bliżej Ukrainy a więc w telewizji francuskiej czy niemieckiej wcale nie mówią tak dużo o tej wojnie jak na przykład u nas w Polsce. Więc reakcja głosujących widzów jest zagadką i dużo od nich zależy. Patrzyłem na komentarze ludzi z innych krajów na stronach zagranicznych i oni na 1 miejscu najczęściej dają Szwecje, Wielką Brytanię i Hiszpanie. Później już mniej, ale pojawia się też Grecja, Serbia i potem Polska.

Włochy - co ciekawe Włochy też raczej rzadko pojawiają się u ludzi na 1 miejscu. Nie dajcie się zwieść temu, że w notowaniach bukmacherskich Włochy są na 3 miejscu a na filmikach na YouTube, gdzie są pokazywane top 5 różnych użytkowników to Włochy najczęściej są na 1 miejscu. To są zestawienia robione kilka tygodni czy nawet parę miesięcy przed konkursem i są oceniane przez ludzi wersję albumowe piosenek a nie występy na żywo. Bukmacherzy zbyt wysoko oceniają ten występ Oczywiście według mnie i sporej ilości osób piosenka z Włoch jest zdecydowanie najlepszym utworem na tej Eurowizji, ale liczy się występ na żywo a jeden ze śpiewających Włochów fałszuje i śpiewa zupełnie bez energii. Piosenka nie brzmi tak dobrze jak w wersji studyjnej więc to jeden z takich utworów które średnio nadają się na Eurowizje bo dużo tracą podczas występu na żywo. W dodatku piosenka jest źle skrócona. W oryginale ma ponad 3 minuty a występ musi trwać maksymalnie równo 3 minuty więc Włosi ją skrócili i to w nie do końca poprawny sposób. Piosenka wydaje się teraz dziwnie urwana a większość głosujących nie zna całości tej piosenki bo słyszy ją po raz pierwszy Piosenka się pod koniec powoli rozkręca i nagle szybko się urywa jakby nigdy nic. Na stronie bukmacherskiej, ale nie w notowaniu bukmacherów, ale w głosowaniu publiczności to Włochy mają nawet 1 miejsce, ale te głosy w zdecydowanej większości też były oddawane na długo przed konkursem na podstawie teledysku i wersji albumowej piosenki i już po występach na żywo podczas prób stracili dużą przewagę jaką mieli choćby nad Hiszpanią. Polska w tym zestawieniu jest na miejscu 10.

Wielka Brytania - sporą zagadką jest ich możliwy ostateczny wynik. Gość jest typowany na 2 miejsce, ale na YouTube na razie nie ma zbyt wielu wyświetleń. Owszem, to jeden z krajów " Wielkiej Piątki" które nie startowały w półfinałach, ale na YouTube są pełne nagrania z ich prób a w telewizji podczas półfinału zaprezentowano skrót z ich próbnych występów. Hiszpanka ma zdecydowanie najwięcej wyświetleń jeśli chodzi o wczorajsze występy. W sensie, że ma więcej wyświetleń niż kraje które startowały. we wczorajszym półfinale. Niemcy maja sporo mniej. Brytyjczyk ma sporo więcej niż Niemiec ale też sporo mniej od Hiszpanki. Jednak trzeba pamiętać że Brytyjczyk ma ponoć jakieś konto na tik tok i ma tam sporą liczbę subskrypcji oraz wyświetleń. Mogą mocno mu pomóc jego fani. Piosenkę i występ też ma dobry więc zagłosują na niego tez jacyś ludzie, którzy go nie znają, ale polubią jego występ. Inna sprawa, że Wielka Brytania w poprzednich latach czasami bywała całkiem wysoko oceniana w notowaniach bukmacherskich a kończyła potem na miejscach 22-25. Tutaj na pewno tak nie będzie, ale może się tak stać że zajmie gdzieś ostatecznie 6 czy 7 miejsce. Piosenka na pewno jest najlepsza od lat jeśli chodzi o Wielką Brytanię. Ogólnie Wielka Brytania jest taka sporą zagadką. Myślę ,że doceni ich bardziej jury niż publiczność.

Hiszpania - z kolei piosenka i występ Hiszpanki jest stworzony ewidentnie pod głosowanie publiczności, której ten występ się będzie bardzo podobał. Dlaczego? Bo świetnie tańczy, ma ogromną charyzmę i pewność siebie na scenie. To jest dobrze zrobione show idealne na Eurowizje i widzowie dość chętnie na takie występy głosują. Ma kapitalnie dobraną choreografie pod piosenkę. Sama piosenka jest dobra, ale na pewno nie najlepsza na tym konkursie. To taka słabsza wersja Fuego z Cypru z 2018 roku. Myślę, że Hiszpania wygra głosowanie widzów, ale zostanie uwalona przez jury bo tekst piosenki jest w sumie o niczym, ona ma niezły wokal, ale w sumie niczym się nie wyróżniający i bliżej przeciętnej. Jury naprawdę mocno zwraca uwagę na wokal.

Szwecja - oczywiście marzę o tym, żeby to Ochman wygrał, ale stawiam na Szwecje. Ukraina być może zdobędzie 1 miejsce w głosowaniu jury, ale może być tak że w głosowaniu publiczności będzie na jakieś niższej pozycji. Z kolei Hiszpania wygra głosowanie publiczności, ale w głosowaniu jury będzie kilka pozycji niżej. Szwedka może powtórzyć to co Jamala z Ukrainy w 2016 roku. Czyli nie wygra ani wśród jury ani wśród widzów, ale zajmie dwa razy drugie miejsce zarówno wśród widzów jak i jury. Po zsumowaniu punktów wyjdzie, że Szwecja wygra bo pozostałe wysoko sklasyfikowane w tabeli 3 czy 4 kraje zostały wyraźnie słabiej ocenione przez publiczność lub przez jury.

Czarny koń?

Mołdawia - nie zdziwię się jeśli zajmą miejsce w top 5 w głosowaniu widzów. Melodia i refren wpadają w ucho. To jest właściwie jedyna piosenka folkowa w finale. Mocno się odróżnia od pozostałych występów.

#eurowizja
  • 12
@shlizu: pamiętaj, że to jest Eurowizja, gdzie spory wpływ na ostateczny wynik nie ma tylko profesjonalne i wymagające jury z wyrobionym gustem, ale przeciętny Europejczyk, któremu takie coś się podoba o ile jest w miarę dobra piosenka i dobra choreografia, która pasuje do rytmu piosenki. Kolejna sprawa jest taka, że ludzie od lat wychowywani są na tzw muzyce fast-foodowej czyli takiej mało ambitnej, gdzie głównie są tańce i śpiewanie o niczym.
@Edenes: akurat Norwegia w 2019 miała cudowną piosenkę łącząca bardzo zgrabnie wątki ich kultury narodowej. W głosowaniu jury wygrała chyba Szwecja, która miała typowa pop piosenkę, której już nie pamiętam.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Edenes: dobra analiza. A najsłabsze występy wg Ciebie? Stawiam na Niemcy ale Rumunia, Litwa i Islandia też cienko. Nie rozumiem czemu Serbia jest tak wysoko. W mojej opinii jeden z gorszych występów.
@Edenes: myślę, że jeszcze Norwegia (w krajach na północy) i Serbia (kraje bałkańskie) mogą sporo punktów od telewidzów zdobyć, więc czołówka rankingu widzów będzie bardzo, bardzo ciasna, tak samo jurorów. Jedyny sposób by pogodzić wszystkich to wygrana Czech xd
(nie żartuje, i jury i widzowie mogą uznać ją za wystarczająco atrakcyjną, choć nikt jeszcze startując 1. nie wygrał).
@Edenes: Bardzo dobra analiza, jestem podobnego zdania. Co do UK to zauważ, że oni padają trochę ofiarą tego, że nie ma kto na nich głosować - tak na prawdę mało mają przychylnych państw i do tego emigracja w Europie nie jest za duża sanych Brytyjczyków. Myślę że to będzie miało znaczenie w głosowaniu TV. Ukraina faktycznie przereklamowana, widziałem iż dają jej kurs 1.11 w sekcji Kto wygra głosowanie widzów - czyli
@Kjedne: Moim zdaniem Holandia wypadnie z top 10 a wejdzie Mołdawia. Norwegia prawdopodobnie zostanie w top 10 i zajmie 10 miejsce. Piosenka z Holandii jest naprawdę dobra ,ale występ jest tak średnio zapamiętywalny .

@Janek1903: w sumie to obydwaj się pomyliliśmy bo jak teraz popatrzyłem to wtedy wśród jury wygrała Macedonia i z tego co pamiętam to było sporo niespodzianką. Szwecja wtedy miała 2 miejsce .
@thomansinho: @babek: @rzep_psiego_ogona: Zapomniałem dodać kilka informacji . Nie jestem żadną wyrocznią bo też się nieraz mylę. Eurowizja nieraz potrafi zaskakiwać jeśli chodzi o wyniki jak np. Eurowizja w 2018 roku ,gdzie w głosowaniu jury na 1 miejscu była Macedonia co było wielką niespodzianką.

Serbia - moim zdaniem w głosowaniu publiczności może zająć 3 miejsce. Prawdopodobnie Serbia będzie miała spore wsparcie Rosjan , których nie ma na Eurowizji. Oczywiście