Wpis z mikrobloga

@Tajgoch: w wielkim skrócie mieszkanie jest częścią spółdzielni i żeby je np. sprzedać to musi przekształcić je na własnościowe i założyć ksiege wieczystą, albo np spółdzielnia możę zaciągnąć kredyt i jako zabezpieczenie może podać swoje mieszkania spółdzielcze
  • Odpowiedz
@Tajgoch spółdzielnie mieszkaniowe to taki relikt socjalizmu. Jesteś członkiem spółdzielni, wpłacasz składki, za te składki zarząd dobrze żyje i przy okazji buduje mieszkania. Jako członkowi spółdzielni przysługuje Ci pierwszeństwo w zakupie. Nie wiem dokładnie jak jest obecnie ale kiedyś tą kasę co wpłacałeś mogłeś przeznaczyć na zakup mieszkania. Mam nadzieję, że nie pokręciłem. A że tyle warte? Każda nieruchomość ma swoją wartość.
  • Odpowiedz
  • 8
Istnieją 3 główne typy własności. Pełna własność, spółdzielcze prawo własnościowe i spółdzielcze prawo lokatorskie. To pierwsze, jak nazwa wskazuje pozwala na dowolne manewry z mieszkaniem - chociażby założenie DG na ten adres. To drugie nie różni się niczym od pierwszego poza tym, ze akcje wykraczające poza schemat mieszkania musza mieć zgodę spółdzielni - np w.w. Założenie DG musi mieć zgodę spółdzielni. Obecnie w całej Polsce trwa akcja przekształcania spółdzielczego prawa własnościowego w
  • Odpowiedz
@Czokolyt:

Podsumowując. Pełna własność, spółdzielcze prawo własnościowe z KW (albo z możliwością założenia KW) - git. Lokatorskie prawo, spółdzielcze prawo własnościowe bez KW i bez możliwości założenia KW - raczej unikać.


Jeszcze detal dla ostrożności: zdarza się, że lokal ma KW mimo nieuregulowanych gruntów - teraz już by mu KW nie założono, ale było takie paroletnie okienko i kto się załapał, ten ma.
  • Odpowiedz
@Tajgoch: formalnie to się nazywa spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Mieszkanie jest twoje, a jest warte tyle, ile chcą ludzie za nie zapłacić. Generalnie rzeczoznawcy wyceniają takie mieszkania bardzo podobnie jak typowo własnościowe, wręcz identycznie. Minusem takiego mieszkania jest to, że niektóre banki nie chcą udzielać kredytu na ich zakup.
  • Odpowiedz
  • 0
@Tajgoch Nie, nie trzeba. Możesz rozporządzać mieszkaniem dowolnie (poza np. wcześniej wspomnianymi zgonami spółdzielni na DG itp itd). Przy sprzedaży po prostu sprzedajesz spółdzielcze prawo własnościowe. I tyle.
  • Odpowiedz