Wpis z mikrobloga

#allegro #allegrolokalnie #prawo

Witam wszystkich zgromadzonych

Mirki, sprzedałem na allegro lokalnie głośniki (kino domowe). Głośniki nie podeszły do gustu kupującego, który zarzucił mi, że głośniki nie działają. Wysłałem sprzęt w pełni sprawny, bo sam go używałem aż do wysyłki. Co więcej, uszkodzenia na zdjęciach nie były obecne przed wysyłką.

Do sedna: zgodziłem się rozpatrzeć reklamację (rękojmia). Kupujący nie próbował umówić terminu wysyłki, a po prostu nadal przesyłkę. Ja nie mogłem w tym terminie paczki odebrać.

Facet sobie postanowił wysłać przesyłkę i nawet nie próbował się dowiedzieć, czy jestem w tym terminie zdolny ją przyjąć. Allegro #!$%@? jaja i naliczyło mi koszt do zwrotu na moje konto allegro. W tej sytuacji jestem zmuszony do:

oddania swojego prywatnego sprzętu, który możliwe, że został uszkodzony w transporcie bądź w rękach kupującego, zwrocenia mu pełnej sumy, czyli ponad pół tysiąca PLN.

Kupujący dostaje moje głośniki + pełen zwrot.
Ja - tracę swoje głośniki oraz pieniądze wydane na przesyłkę (ok. 600 PLN razem)
Czy jest coś, co mogę w tej sytuacji zrobić? Kontakt z @allegro_pl nie przyniósł rozwiązania, a czuje się kompletnie oszukany.
  • 11
  • Odpowiedz
@omgemil no ale czego się spodziewałeś? Norma na allegro. Zacznij sprzedawać tam profesjonalnie to będziesz miał takie sytuacje dwa razy w tygodniu.
Dla allegro jest ważny kupujący a nie sprzedawca.
Idź na policję i zgłoś oszustwo/przywłaszczenie.
  • Odpowiedz
@Nihad_Kantic: nie wiem czego się spodziewałem, ale na pewno nie tego, że allegro pomoże komuś mnie okraść. Co do Policji, masz może jakieś doświadczenie z podobną sprawa? Jak to wygląda prawnie ostatecznie? Dzięki.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@omgemil: Jesli sprzedawales jako osoba prywatna i nie wylaczyles rekojmii to niestety musisz rozpatrzec zadanie kupujacego. ALE jesli sprzedawales jako osoba prywatna to w gestii kupujacego jest udowodnienie, ze wada byla obecna w momencie sprzedazy (w przeciwienstwie do sprzedazy jako firma). To, ze przyjmujesz do rozpatrzenia na rekojmie nie oznacza, ze automatycznoe to uznajesz.
  • Odpowiedz
@omgemil: W takim razie, jeśli podstawą do działania allegro było przekroczenie twojego czasu na decyzję reklamacyjną (14 dni), co miało spowodować, że została uznana, ten termin wcale nie występuje w przypadku żądania odstąpienia od umowy. Po przekroczeniu 14 dni bez informacji i decyzji reklamacyjnej, staje się ona uznana jeśli żądano obniżenia ceny, naprawy lub wymiany.
O ile kupujący raczej chciał tylko skorzystać z przysługujących mu praw (nie wiadomo czy słusznie), to
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@omgemil: jak masz dowody na swoje racje sąd i policja jest od załatwiania tego i powiedz że chętnie się tam z nim rozmowisz ew. Sam go możesz zgłosić za nękanie naciąganie i zobaczymy czy to zasadne.
  • Odpowiedz
Na odpowiedź na zgłoszenie z tytułu rękojmi (jeśli jej nie wyłączyłeś, to obowiązuje również w sprzedaży prywatnej i na rzeczy używane) masz 14 dni, jesli tego nie zrobiłeś - to przyjmuje się, że roszczenie uznałeś. Ale nawet wtedy nie dotyczy to chyba odstąpienia od umowy - o ile te głośniki naprawisz, wymienisz na inny egzemplarz (pewnie bedzie trudno) lub dogadacie się co do obniżenia ceny, to będzie to również poprawne obsłużenie reklamacji.
  • Odpowiedz