Wpis z mikrobloga

#tojestmultikonto #pytaniedoeksperta #gorzkiezale #entomologia

Jakiś czas temu kupiłem ekologiczne siemię lniane. Znalazłem w woreczku z siemieniem lnianym taką jakby pajęczynę, zauważyłem, że niektóre ziarenka są posiekane, okazało się, że w środku siedzi gąsienica, biała z ciemniejszym łepkiem. Mała, ponad centymetr, grubości wykałaczki. Wziąłem listek papieru toaletowego, rozgniotłem to paskudztwo, wrzuciłem do toalety i spuściłem wodę żeby nie wypełzło. Siemię ma trochę pajęczyny i jest lekko posiekane. Czy ten robal mógł już złożyć tam jaja (znalazłem jeszcze taką zlepioną kupkę siemienia z czymś w środku i ją wyrzuciłem) i czy siemię nadaje się do spożycia po zalaniu wrzątkiem?

To prawnie ten motyl.
tojestmultikonto - #tojestmultikonto #pytaniedoeksperta #gorzkiezale #entomologia 

...

źródło: comment_1651749791kpwRAVjhwNyKL1zPhM6O84.jpg

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
@tojestmultikonto: to jest larwa mola spożywczego. Jeśli tam była to raczej masz to opakowanie w całości do wyebania. Mole składają wiele jaj, więc skoro była jedna to są również bracia i siostry, ew. w formie jeszcze niewyklutej. Dla potwierdzenia prośba o komentarz speców, wołam: @Carsekt
  • Odpowiedz
@SillyWombat: Mola chyba widziałem już wcześniej jak latał po mieszkaniu więc być może po prostu złożył tam jaja. Ja nie widziałem więcej jajeczek tego szkodnika w torebce z siemieniem. W zeszłym roku w lecie widziałem robaki łażące w kuchni po ścianach. Z czegoś się wylęgły ale raczej nie z tego opakowania.
  • Odpowiedz
@tojestmutikonto Zaleca się wyj#$^e wszystkich otwartych artykułów spożywczych, umycie szafek wodą z octem i trzymanie kolejnych zakupionych artykułów w zamkniętych szczelnie pojemnikach. Takiego mola to możesz w torebce z mąką, albo kaszą przynieść z biedry. Też mam co jakiś czas.
  • Odpowiedz
@Kilobenka: i jeszcze rozwieszenie pułapek na mole w szafkach. Ja wymyłam wszystko, ale okazało się że jaja były złożone w fabrycznym zagięciu zamkniętej paczki makaronu (odkryłam to dopiero jak otwierałam opakowanie) i te się złapały na lep zanim zdążyły wleźć w sypkie
  • Odpowiedz