Wpis z mikrobloga

Protip: w tej chwili specjalizacje, które się liczą na rynku IT to frontend, backend, devops, data science. Jeśli chcesz mieć dużo ofert pracy i zarabiać miliony monet to idź w coś z tego. Reszta to są ciekawostki dla pasjonatów, których aż tak nie obchodzi, że robią za połowę stawki. Porada jest dla osób początkujących, które nie wiedzą w co iść, bo czasem dostają złe sugestie. Więcej porad zobaczycie po wykupieniu pakietu mikroblog premium.
#programowanie
  • 28
@czarodziejski: Poczytaj sobie o architekturze serverless i rozwiązaniach container as a service. Nic cię nie obchodzi co się dzieje na serwerze, wszystko masz w kontenerach albo microserwisach na endpointach serverless. Nie wejdziesz na serwer który je obsługuje nawet gdybyś chciał, właśnie po to się za to płaci żeby to cię nie obchodziło.
Poczytaj sobie o architekturze serverless i rozwiązaniach container as a service. Nic cię nie obchodzi co się dzieje na serwerze, wszystko masz w kontenerach albo microserwisach na endpointach serverless. Nie wejdziesz na serwer który je obsługuje nawet gdybyś chciał, właśnie po to się za to płaci żeby to cię nie obchodziło.


@proszebardzo2: Człowieku jak ja na co dzień zarządzam środowiskiem chmurowym. Może zacznijmy od tego że wytłumaczę Ci czym jest chmura.
Nie istnieje nic takiego jak ServerLess, Wszystko działa na jakichś serwerach


@czarodziejski: no wow gościu ale odkryłeś ameryke, serverless nie znaczy że dosłownie nie ma serwerów tylko że realnie nie masz do nich dostępu i nie musisz się nimi przejmować, to jest typ architektury. Jak nie wierzysz że to istnieje to poczytaj sobie o zasadzie działania aws lambda, google cloud functions albo azure functions
@proszebardzo2: Ale ja wiem jak to działa i działa w oparciu o serwery. Co nie zmienia faktu że devops musi nie tylko umieć wyklikać gotowa appke w aws'ie ale i musi też umieć postawić dockera a najlepiej i całego proxmoxa od zera. Musi też znać języki programowania gdy przenosi często pisane na kolanie appki klientów z serwerów na te niby chmurki.
Co nie zmienia faktu że devops musi nie tylko umieć wyklikać gotowa appke w aws'


@czarodziejski: eh znowu jakieś przestarzałe myślenie kiedy w dzisiejszych czasach masz całą infrastrukturę w kodzie za pomocą rozwiązań typu aws cloud formation albo aws cdk. Właśnie to musi umieć devops a nie klikanie w aws.
chłop myśli, że wszystkie nowe rozwiązania buduje się serverless


@Wykopek_wykopek: ja tak nie myślę, ja to wiem ( ͡° ͜ʖ ͡°) taki jest trend, bo i dlaczego nie skoro to ogromne udogodnienie kiedy możemy trzymać całą infrastrukturę w kodzie, nie musimy się martwić o utrzymywanie serwerów i możemy skupić się na biznesowej logice i rozwoju samej aplikacji. Wiadomo że są Januszexy z podejściem "serverless? a na co