Wpis z mikrobloga

#morskibaweu 3 miesiące i 24 dni

Mały raporcik.
Od 3 tygodni leje i stopniowo zwiększam dawkę do docelowej preparat Tropic Marine NP+ i jestem już na 85% dawki. I co ciekawe, dziś po zmierzeniu NO3 dalej 0 tak że ja nie wiem co to konsumuje, chyba, że testy tego akurat nie wykrywają a ja nie rozumiem działania tego specyfiku. Ale korale generalnie pięknieją i coraz lepiej to idzie. Oprócz briareum które pochowane tylko czasem polipuje.

Zmierzyłem dziś również kh i wynosi ono 9,5dkh i uznałem, podsumowując wszystko że nie bee z tym faktem nic robić. Boje się, że jak zacznę ingerować to znowu zacznie się jakiś dramat, a widziałem #akwariummorskie które i w tym zakresie fajnie funkcjonowało. I też wyższym. No ale też niższym. Tak, że zostawiam i monitoruje.

Postanowiłem, że podmiany będę teraz robić co 1,5 tygodnia lub co 2 tygodnie zależnie jak praca mi wypada w myśl zasady, że jak najmniej ingerencji w naturę. Dać jej robić swoje i tyle.

Do wody nic nie leje oprócz AF Vitaminy w ilości jedna kropla na tydzień.

No i szanowni koledzy w końcu stabilnie idzie powoli ku lepszemu.

Co do umarłej Euphylli to mam jeszcze nową teorię co poszło nie tak. Może za dużo jej karmy podawałem? Są wrażliwe na za duże ilość jedzenia bo te czasem doprowadzają do infekcji bakteryjnej a ja nie jestem pewien, ale chyba dość nieudolnie karmiłem. Na przyszłość, rzadziej i mniej karmić korale. (1-2 w tygodniu tyciu tyciu podać).

Czuje, że będzie dobrze. Jest miejsce na następne szczepki i zamykamy drzwi, projekt skończony teraz trzymać i rozwijać.

Zastanawiam się czy też może za miesiąc nie wrzucić jakiejś rybki. Jakąś miniaturową babkę? Ktoś ma jakieś pomysły może?

Chyba na tyle z tego co chciałem powiedzieć. Teraz #pizza i #piwo samotnie przed kompem.

#akwarium #akwarystyka #akwarystykamorska
I.....j - #morskibaweu 3 miesiące i 24 dni

Mały raporcik.
Od 3 tygodni leje i sto...

źródło: comment_16512578054vAdAL0U7mpAcK6u5NCvaV.jpg

Pobierz
  • 22
@Imnotokej: taka ich natura, dobrze to wiedzieć

these fish tend to strip a small area of coral polyps in order to create a place to deposit their eggs, although other sites are not unheard of. the male fish will dance/quiver in front of the female and when she is ready to spawn, she will deposit her eggs on the coral branch, and these are immediately fertilised and subsequently guarded by the
@Imnotokej: NP+ generalnie nie służy do odżywiania korali, co do pośredniej eliminacji NO3 i PO4. Masz mały, młody baniaczek i lanie takiej ilości specyfików trzeba ostrożnie. KH - coś dozujesz?
Karmienie korali max 2-3 razy w tygodniu, nie więcej. Wyzerowane parametry (zerowe no3/po4 to zasługa NP+) też nie do końca są dobre- to nie akwarium z SPSami. Euphylie i miękasy lubią lekkie bagienko :)
@Imnotokej: To specyfik, który ma pomagać zejść z nutrienów. "Karmisz" tym bakterie, które wywala potem odpieniacz. Tak mniej więcej to działa. Coś jak Vodka metod czy vsv
@Leel00: ostatnie kilka tygodni miałem mglistą wodę :o podejrzewałem, że to bakterie i przez to seriatopora mi zeszła a monitipora zatrzymała się

Tropic Marin Plus-NP 200 ml

Płynny koncentrat dostarczający składniki odżywcze dla korali.

Aby przetrwać, koralowce (i symbiotyczne glony - zooksantele) wymagają azotanów i fosforanów. W zbiornikach z niskimi nurtientami (ULNS) konieczne jest ustabilizowanie ich na optymalnym poziomie. Plus-NP ułatwia utrzymanie stałego poziomu azotanów i fosforanów, niezbędnego dla dobrego samopoczucia
@Imnotokej: Mglista woda, czyli prawdopodobnie zakwit bakteryjny. Ja bym odstawił NP na kaliś czas, a zwyczajnie karmił korale max 3 razy w tygodniu np, RedSea reef energy , albo jakimiś specyfikami ze stajni AquaForest AF Buliding czy coś podobnego. Z tego co widzę, to nie widzę u ciebie odpieniacza, czyli lecisz na podmianach. Jakiej soli używasz? A tak przy okazji - mierzysz KH (czym?), a co z pomiarem PO4?
@Leel00: Brak jest odpieniacza. Akwarium ma 42l i jadę na podmianach. Sól jaką używam to AF Reef Salt
kh mierzę testem AF i NO3 również testem AF. PO4 nie mierzę (pierwotnie w ogóle nie chciałem nic mierzyć).

AF Build za jakiś czas będę mieć, ale w sumie ten Reef Energy spoko wygląda dla urozmaicenia
@Imnotokej: :) Baniaczek mały, więc baardzo ostrożnie z dawkowaniem czegokolwiek. Biologia w zbiorniku jeszcze daleka od stabilności. Masz coś w kaskadzie? Można by wrzucić kilka kostek siporaxu czy maxspect Bio-Sphere. Zawsze to większa ilość miejsca na bakterie.
Postaraj się też usunąć ten osad z szyb i sprzętu. To bakterie + detrytus, który szczęścia ci nie da, a może spowodować problemy. I wygląda też średnio :)
@Leel00: W kaskadzie jest Matrix, kilka kawałków ceramiki od Aquael bo akurat miałem, na to węgiel malutka ilość RedSea i na to wata wymieniana co tydzień.
Miałem nadzieję, że ten osad przemieni się kiedyś w coś innego xd
Kurła to jest trudna sprawa z tym morskim, jak ktoś gada ze jo tam zalać akwarium wsadzić korale, nic mierzyć nie trzeba to kłamie, albo ma duże szczęście, a na pewno #!$%@?
W kaskadzie jest Matrix, kilka kawałków ceramiki od Aquael bo akurat miałem, na to węgiel malutka ilość RedSea i na to wata wymieniana co tydzień.

OK

Miałem nadzieję, że ten osad przemieni się kiedyś w coś innego xd

Raczej marne szanse. Będzie narastało i coraz gorzej wyglądało

Kurła to jest trudna sprawa z tym morskim...

Trochę tak. Trzeba jednak dbać, a raczej wyrobić sobie nawyki i ...i nie grzebać bez potzreby...no i
@Leel00: No dobra, to dziś w sumie mogę zrobić 10l podmiany i do tego wyszorować szczoteczka do zębów ten osad.

Co do tego NP+ i odstawienia to nie wiem co mam myśleć (wołam @SP8SKZ: co myśli na ten temat) bo w sumie się nic nie zmieniło od czasu stosowania oprócz negatywnej reakcji SPS a prędzej rosły aż zaskakująco :<
@Leel00: Wyczyściłem z grubsza co mogłem, co dało się to odessałem, resztę filtr złapał. O dziwo koralom się ten śnieg w wodzie podobał a mnie przeraził. Teraz co podmianę będę etapami odsysał i usuwał co się da dążąc do sterylnego akwarium. Trochę syfu zostało.
Pytanie - to w takim razie co jakiś czas warto jakimś narzędziem piasek poprzewracać i też odsysać co z tego wypłynie bo tam też ten detrytus się
I.....j - @Leel00: Wyczyściłem z grubsza co mogłem, co dało się to odessałem, resztę ...

źródło: comment_1651326943OjLmY7DTxzrw3plpTqiFGW.jpg

Pobierz
@Imnotokej: Ten syfek to sporo żarełka w końcu, to i gęby otwarte. Piasek warto wzruszać, choćby patyczkiem np. do sushi, ale piasku masz mało, to i beztlenowych stref praktycznie nie będzie. Warto co jakiś czas przedmuchać skałę z detrytusu. Z karmieniem tak czy inaczej ostrożnie. I czekać. Niech w pełni dojrzeje, niech plagi miną, (dino/cyjano na skałach czy mi się wydaje?) i niech się większe zrobi ;)