Wpis z mikrobloga

Czy ktoś z tagu #gielda rozliczał już dywidendy zagraniczne z #emakler w #mbank ? Skąd bierzecie wartość faktycznie wypłaconej dywidendy w oryginalnej walucie?

Próbowałem przez #kalkulatorgieldowy importując CSV, ale o ile rozpoznał poprawnie zagraniczne dywidendy, tak mam wrażenie że liczy od nich z marszu 19% od przewalutowanej kwoty, bez patrzenia na kursy i witholding tax.
  • 24
@Great_Barczi: @kalkulatorgieldowy: Czyli jeśli mam dywidendę za SPY5 LN ETF oraz SPYD GR ETF to w którą tabelę w PIT-38 powinienem to wpisać? Płacę od kwoty podanej w eMaklerze 19% po prostu?

Jeśli będę składał korektę PITu to po prostu muszę zapłacić brakującą kwotę, która pojawiła się po dopisaniu podatku od dywidend zagranicznych?
@kalkulatorgieldowy: Odnośnie drugiej linijki - źle się wyraziłem. Chodziło mi czy zakup i sprzedaż ETFów przez eMaklera jest wykazany w PIT-8C. To znaczy, jedyne czym muszę się martwić to dodanie podatków od dywidendy, bo sam zakup/sprzedaż ETFów jest już rozliczony w PIT-8C, który dostałem, dobrze to rozumiem?
@kalkulatorgieldowy: Czyli mając takie dochody z ETFów zagranicznych (obrazek poniżej), mam podstawę opodatkowania 126.01 PLN. Czyli 0.19 x 126.01 PLN = 23,9419PLN = 24 PLN

I tą wartość wpisuję w polu "Zryczałtowany podatek obliczony od przychodów, o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt ...". Zatwierdzam sobie korektę PIT-u i nadpłacam kwotę podatku, która się pojawiła?

(To już ostatnie pytanie, obiecuję ( ͡° ͜ʖ ͡°) )
young_fifi - @kalkulatorgieldowy: Czyli mając takie dochody z ETFów zagranicznych (ob...

źródło: comment_1651133378DXJd7dakPFQEJxfPxSwsIC.jpg

Pobierz
Czyli mając takie dochody z ETFów zagranicznych (obrazek poniżej), mam podstawę opodatkowania 126.01 PLN. Czyli 0.19 x 126.01 PLN = 23,9419PLN = 24 PLN

prawidłowo :)


@young_fifi:
@kalkulatorgieldowy:

Na pewno? Przecież to są zagraniczne instrumenty, więc dywidenda nie jest wypłacana w PLN. To co widać na obrazku to kwota otrzymana po przewalutowaniu po kursie mBanku w dniu jej otrzymania.
A w teorii rozliczać powinno się po kursie NBP z dnia
@Asceus: Ja liczę, że będzie spoko i nikt się nie będzie czepiał, zwłaszcza przy różnicy podatku rzędu ~1PLN. Widziałem przypadki składania PIT-36 od freelance'u za granicą, gdzie dochód był w USD, podatnik sam go przewalutował i od tego odprowadzał podatek i nikt się nie czepił po 5 latach, a teoretycznie działa tutaj ta sama zasada, że powinno się odprowadzać po kursie NBP.

Aczkolwiek w takim wypadku łatwiej poprosić o przelew po
@macandy, @young_fifi, @kalkulatorgieldowy, tutaj jest taki dokument mBanku: https://www.mbank.pl/pdf/ind/inwestycje/klienci-informacja-podatkowa-20201127.pdf

Tam jest napisane tak:

"Co mogę zrobić, żeby nie płacić podatku raz za granicą, drugi raz w Polsce?

Możesz obniżyć podatek należny w Polsce o kwotę podatku zapłaconego za granicą (do wysokości
kwoty z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej przez Polskę, nie więcej
niż o kwotę podatku obliczonego wg 19%).

Czy podatek od dywidendy jest pobierany za granicą?
@Urodzony: profiskalnym podejściem jest dopłata 4% dla dywidend z USA. Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania Polska <-> USA stanowi, że maksymalny podatek to 15%.
To, że podatnik nie złożył dokumentu uprawniającego do takiej stawki już Skarbówkę nie interesuje :(