Wpis z mikrobloga

Jak rozliczyć dywidendę amerykańskiej spółki na amerykańskiej giełdzie?

https://www.wykop.pl/wpis/61157975/gielda-czy-jesli-kupie-akcje-amerykanska-i-dotrzym/ według tej dyskusji, normalnie USA by ściągało 15%, ale nie ma w mbanku tego druku, więc USA ściąga 30%, ale dla urzędu skarbowego tak jakby tylko 15% ściągnęło więc jeszcze te 4% od ciebie nasza skarbówka chce. To rozumiem, ale od czego te 4% ma być? Emakler podaje mi już kwotę w złotówkach, która wpada na konto, czyli po tych 30%. Podaje mi 200 zł, czyli policzyć kwotę przed podatkami = 286 zł i od tego 4% czyli 12 zł podatku jeszcze do zapłaty? czy coś mylę
#emakler #pit #podatki
  • 13
@haxx od kwoty brutto. Przykładowo dywidendy z USA na łączną kwotę już w pln to 100PLN,pobrali Ci 30PLN i jeszcze 4% z kwoty brutto czyli 4PLN. Liczymy ryczałtowo więc dla zsumowanych dywidend.
Różne kraje mają różne stawki maksymalnego podatku jeśli mamy z nimi UoUPO więc robimy kalkulację per kraj.
@kalkulatorgieldowy: @haxx: Jakaś podpowiedź, gdzie można znaleźć te oryginalne wartości w USD? Przekopuję się przez całego eMaklera i nie mogę tego znaleźć, mam jedynie informacje o PLN, które wpłynęły na konto. Na ten moment wczytany CSV sugeruje zapłacenie 19%. Wielkiej różnicy mi to nie zrobi, czy zapłacę 7 czy 2 PLN, ale chciałbym wiedzieć, co i jak ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Sieloo: zastosowałem inżynierię wsteczną i wychodzi na to, że wartości w raporcie to wartości NETTO ale po przeliczeniu własnym kursem przez eMakler a dla deklaracji kurs musi być z dnia poprzedzającego otrzymanie dywidendy w walucie obcej i przewalutowanie maklera jeśli niekorzystne to już nasza strata.

Traktując już powiedzmy te dywidendy, że są przeliczone po dobrym kursie to musimy dopłacić:

X = [dywidenda netto w PLN] / 70 x 100 x 0.04