Wpis z mikrobloga

#elektronika #majsterkowanie #dyi

cześć, chcę zmodyfikować alarm bezprzewodowy tak aby wysyłał mi powiadomienie na telefon (np poprzez telegram)
mam alarm który składa się z czujnika ruchu i odbiornika, urządzenia komunikują się bezprzewodowo falami radiowymi
gdy czujnik wykryje ruch, to odbiornik odtwarza krótką melodyjkę oraz miga diodami.

Wymyśliłem aby do jakiegoś starego telefonu komórkowego wpiąć przewód jack i odpowiednio zwierając mikrofon do masy wywoływać naciśnięcie klawisza PLAY/PAUSE, co będzie triggerem do wysłania powiadomienia. W załączniku proponowany schemat.

Do tego zwarcia chcę wykorzystać przekaźnik, który będzie sterowany sygnałem z odbiornika alarmu. Jako sygnał mogę użyć wyprowadzenia pod głośnik, jednak jest tam zmienne napięcie (odtwarzana melodyjka nie jest jednotonowa).
W jaki sposób mogę "wygładzić" to napięcie, tak aby można je podać na przekaźnik? Trzeba dobrać jakiś filtr ale nie wiem jak. Napięcie pracy odbiornika to ok 4.5V, bo jest zasilany trzema bateriami.

Ewentualnie chyba można znaleźć miejsce na układzie odbiornika gdzie jest stan wysoki przy odbiorze z czujnika, jednak nie umiem tego zrobić. W komentarzu zdjęcie tego układu.
Pobierz kuriozalny_prestydygitator - #elektronika #majsterkowanie #dyi

cześć, chcę zmodyfi...
źródło: comment_16507541712SUVgLAE2cDidumhF7bhqZ.jpg
  • 18
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kuriozalny_prestydygitator: aż tak nie znam się, ale wypowiem się ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jeżeli są jakieś diody co mrugaja świeca pk załączeniu alarmu to można by było z nich sygnał wziąć i ew wstawić jakiś przekaźnik co by zwierał. Lecz tez pamiętaj, że ten telefon musiałby i tak być cały czas pod ładowarka.
Gorszym problemem jest to, że pomimo że masz miernik to do końca nie wiesz
@kuriozalny_prestydygitator

Nie występujesz żadnego przekaźnika bezpośrednio z wyjścia głośnika.

To na zdjęciu to nawet nie jest głośnik tylko przetwornik piezzo.

Najłatwiej wziąć sygnał z diody LED lub wpiąć się przed audio generatorem - prawdopodobnie zbudowanym na bramkach (ten 16 linowy scalak)

Jak już będziesz w co się wpiąć to potrzebujesz zrobic prosciutki obwód sterowania przekaźnikiem z wykorzystaniem tranzystora (rezystor, tranzystor, dioda, przekaźnik)
...wtedy będziesz mógł sterować czym sobie tam chcesz.

Kolejny problem
@kuriozalny_prestydygitator
Poczytaj o przerzutniku monostabilnym, albo o tyrystorze.

Wygładzać napięcie można za pomocą filtra RC o odpowiedniej stałej czasowej...ale w twoim przypadku to zupełnie zbędne...co więcej rezystancja filtru dodatkowo obniży marna wydajność prądowa głośnika.

...gotowca nikt Ci nie da bo nikt tego urządzenia nie trzymał w ręce..i nie wiadomo jak diody mrugają, jaki jest schemat tego urządzenia, i jakie są Twoje wymagania czasowe impulsów sterujących.

Generalnie możnaby się pojawić bo ten odbiornik