Wpis z mikrobloga

Nie śledzę jakoś uważnie wszystkich doniesień z rynku finansowego, ale jest jakiś konkretny powód dla którego przedświąteczny spadek FRA do około 6,8 wobec wcześniejszego szczytu w granicach 7,1 nagle #!$%@?ł w górę do 7,6?
#nieruchomosci
  • 22
  • Odpowiedz
@dobrowolskii: Wiem że będzie tyle, będzie nawet więcej, ja się pytam skąd ten nagły skok? Z reguły jest to odpowiedź na jakieś wydarzenie które drastycznie zmienia oczekiwania rynku i trzeba znacznie szybciej dopasować je do zmieniającej się rzeczywistości. Po prostu niczego takiego nie zauważyłem a wcześniej nie było sytuacji żeby w godzinę był skok o 0,4%
  • Odpowiedz
@wojtanowsky:
- PKB za 1 kwartał 2022 to było chyba 9 albo 8%
- szalony wzrost produkcji przemysłowej - chyba 17%
- szalony wzrost wynagrodzeń
- ogólnie oznaki już na dobre rozkręconej spirali płacowo-cenowej
- ekstremalnie wysokie oczekiwania inflacyjne - ludzie wierzą, że będzie tylko drożej, więc bezkrytycznie podchodzą do podwyżek cen - sprzedawcy mogą dowolnie podnosić ceny, bo mają wytłumaczenie, które ludzie sami sobie generalizują - "no tak,
  • Odpowiedz
@haha123: Zastanawia mnie ten punkt z wzrostem wynagrodzeń, bo rozumiem że one były, tym niemniej większość Polaków wciąż wzrosty pensji to widzi jak świnia niebo a nawet jeśli, to są one w granicach 100-200 zł brutto na miesiąc w korpo. Więc jakoś trudno mi sobie wyobrazić, że ceny mogą dalej rosnąć, a ludzie będą to sobie kompensować podwyżkami. Wszak nie ma u nas tradycji wpisywania do umów waloryzacji pensji o
  • Odpowiedz
@mklaudia: https://mfiles.pl/pl/index.php/Kontrakt_FRA

Można, nie wdając się w szczegóły z pewnym przybliżeniem stwierdzić, że jest to informacja o tym jaką wysokość oprocentowania banki przewidują w przyszłości (w przypadku linku poniżej jest to 6 miesięcy). Ponieważ kredyty w Polsce są indeksowane w oparciu o WIBOR to można przyjąć, że WIBOR będzie dążył za 6 miesięcy do wartości którą w tym momencie kontrakt FRA Ci sugeruje.

https://www.patria.cz/kurzy/PLN/6x12/fra/graf.html tu masz link do śledzenia
  • Odpowiedz