Wpis z mikrobloga

Jeżeli w 2017 roku miałem dochód z krypto 35 tysięcy złotych, z tytułu którego zapłaciłem podatek (prawa autorskie), w 2018 roku za dochód z roku 2017 kupiłem trochę krypto, dokupiłem ich jeszcze dodatkowo za kwotę 8000. W 2020 roku dokupiłem jeszcze trochę krypto za 5000. Jaką kwotę w poz. 36 (Koszty uzyskania przychodu poniesione w latach ubiegłych i niepotrącone w poprzednim roku podatkowym) powinienem wpisać? Tak naprawdę, żeby wyjść na zero to wydaje mi się że tutaj powinienem pisać sumę dochodu z 2017 od którego zapłaciłem podatek, oraz dokupionych krypto czyli 48000 pln.

#kryptowaluty
#rozliczeniapodatkowe
#podatki
#bitbay
#pit
#coinbase
  • 11
Nie, w tym roku chcę wszystko wyprostować i złożyć korekty zeznań, tylko problem jest w tym że dopiero od 2019 roku jest dosyć jasna sprawa jak to ogarnąć. Macie jakieś pomysły? Jeżeli od 35 k pln zapłaciłem podatek ale dalej tymi pieniędzmi obracałem, to nie chciałbym dwa razy od tej samej kwoty płacić podatku.
@Krzysieu: kluczowa kwestia. czy zaległe koszty za 2018 możesz wrzucić od razu do PIT38 za 2021 czy jednak trzeba złożyć zaległy/korektę PIT36 za 2018 i te koszty tam się zutylizują. bo koszty z 2020 na pewno można wykorzystać, ale tu wystarczy złożyć zaległy PIT38 za 2020.
@sylwia-SS: @Krzysieu: chyba tak, czyli za 2018 trzeba raczej korektę/złożyć zaległy PIT36 i tam wpisać ten koszt 8000 zł, żeby można go było potem zliczać z tym kosztem z 2020 i wykorzystać w zeznaniu za 2021
a więc tak: korekta pit 36 2018 -> przepisanie nierozliczonych kosztów z 2018 (koszta nie mogą przewyższać przychodu) na rok 2019, a później już z górki bo o dziwo PIT-38 w miarę dobrze działa, przepisuje się z roku na rok aż do uzyskania zysku (w sumie może to trwać do usranej śmierci).