Wpis z mikrobloga

Dlaczego jak rosną raty kredytów, kredyciarze mówią o niekompetencji i oszustwie przez państwo, natomiast gdy wcześniej chwalili się wzrostem cen swoich mieszkań to wcale to nie było przez niekompetencję państwa, tylko dzięki ich własnemu sprytowi i geniuszowi biznesu?

#nieruchomosci #stopyprocentowe
  • 61
  • Odpowiedz
@molski: problem z jęczącymi kredyciarzami jest taki że w większości jęczą takie osoby jak ty co ani nie mają mieszkania na hipotece ani oszczędności xd
  • Odpowiedz
@13579_: jakbyś 6 lat temu wzial stale na 5 lat to wlasnie siedzialbys znowu na 5 letnim stalym przy stopie procentowej z zeszlego roku czyli calkiem nie najgorzej bys na tym wyszedl :p
  • Odpowiedz
@Proba_Ratowania_Poziomu: a mi się marzy, by każdy potrafił czytać umowy i rozumiał na co się godzi - przecież jak działa WIBOR, czy że kurs franka może pójść w górę można było doczytać w internatach, zastanowić się i policzyć co sie może wydarzyć…. ale ludzie nie czytają co podpisują, a potem Ci którzy czytają muszą dotować tych pierwszych ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@molski taki nagły wzrost inflacji to jest niekompetencja rządu. Każdy kto mac trochę oleju w głowie albo wiedzy ekonomicznej to powie i się dziwi dlaczego Glapa tak późno to zrobił.

Natomiast wzrost cen mieszkań to nie sprawka sprytu kredyciarzy czy też rządu. No chyba że chcesz aby jednak rząd wydawał miliardy na budowę mieszkań. Marzy ci się Narodowy Deweloper na czele którego stoi Sasin?
  • Odpowiedz
@Niebieski40: gdyby nie kredyty, dziś bylibyśmy 2 bialorusia.

Mam szczera nadzieje ze w końcu sądu zrobią porządek z bankami skoro nieudolne rządy nie potrafią

Chciałbym żeby moje dzieci miały dostęp do uczciwych instrumentów finansowych.
  • Odpowiedz
@Niebieski40: sadze ze nikt nie robi wielkich oczu ale każdy ma prawo czuć się oszukany:

- prezes NBP zapewniał ze stopy nie będą ruszane
- banki w zasadzie nie informują jak ma się wibor do stopy referencyjnej
- eksperci pośrednicy przekonywali jeszcze w wakacje 2021 ze nie masz szans by stopy poszły do góry.
- brak alternatywy w Polsce do zakupu własnego mieszkania albo mieszkania z rodzina.
  • Odpowiedz
@Proba_Ratowania_Poziomu: nie rozumiem dlaczego „oszukany”?? Czy wg. Ciebie słowa rzucane przez Prezesa NBP, ekspertów i pośredników NIE SPISANE W FORMIE UMOWY czy innego prawa maja jakakolwiek wartość?

ps- jak mogłeś uwierzyć, że stopy nie wzrosną skoro były bliskie zeru?? przecież mogły już TYLKO wzrastać!
  • Odpowiedz
@Niebieski40: akurat zaliczam się do osób które nie wierzyły ze rząd obniżył stopy do prawie 0. Tak btw stopy procentowe mogą być tez ujemne

Jak najbardziej słowa wypowiadane przez prezesa NBP powinny być tak samo ważne jak pisemna umowa. Umowa nie musi być pisemna (art. 353, k.c). I teraz Glapinski być winien z tego rozliczany.

A sam napisze jeszcze raz, skoro nieudolny rząd nie potrafi, to niech sądy wprowadza w
  • Odpowiedz
@Proba_Ratowania_Poziomu:

Podoba mi się dyskusja z Tobą, bo nie wyzywasz tylko starasz się mi merytorycznie przekazać Twoje argumenty - szanuję ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Nie zmienia to jednak faktu, że się zasadniczo z Tobą nie zgadzam, ponieważ:
1. stopy procentowe bliskie zeru - no chyba logiczne, że raczej nie spadną w ujemne (tak wiem, że mogą być ujemne, ale zasadniczo to raczej domena takich
  • Odpowiedz
@Niebieski40: dlatego nie ma prostego wyjścia z tej sytuacji. Ale jeżeli miałbym teraz trochę stracić na tym, ze ktoś dostanie pomoc, jednak efektem będzie normalizacja podstawowego instrumentu finansowego jakim jest hipoteka, jestem za.

Sam swoje przeżyłem z bankami wręcz walcząc o stała stopę - a dochodziło na tym polu do absurdow. Tylko to jeszcze było na długo przed wojna.

Wielce nie podoba mi się to, ze bank dzięki wiborowi i swojej wiedzy będzie zarabiał na ludziach którzy pobrali zadłużenie na podstawowa potrzebę życia w kraju (który podobno) jest krajem zachodnim. Zwykły szaraczek nie ma instrumentów do walki z inflacja i rosnącymi stopami - bank zaś ma ich
  • Odpowiedz
  • 1
@mookie ale socjalizmu w to nie mieszaj. Socjalizm zarówno historyczny jak i ten współczesny patrzy daleko naprzód - problemy klimatyczne, nierówności słoneczne, edukacja mas.
Po prostu mylisz socjalizm z polską szkoła zarządzania znaną od wieków jako Polnische Wirtschaft
  • Odpowiedz
  • 0
@linijkana20cm no to stałe czy zmienne co 5 lat? XD zdecyduj się.

Zmienne co 6 miesięcy (na WIBOR 6m) też nazywasz "stałym na pół roku"?

Zmienne co 5 lat można brać oczywiście i może się zdarzyć (jak obecnie) że się to opłaci. Ale nie jest to to samo co stałe. Jak ktoś wziął 5 lat temu stałe na 5 i teraz mu się ono kończy to i tak jest w dupie
  • Odpowiedz