Wpis z mikrobloga

Jaki ETF na rynki wschodzące waszym zdaniem najlepszy?

Chodzi o ogólnie niskie koszty i dobrą replikację. Wszedłem już w rozwinięte MSCI World od iShares. Teraz chcę z drugiej strony coś dodać.

W tej chwili jestem na XTB więc dokupuję sobie co miesiąc trochę (skoro i tak nie ma prowizji).

Nawiasem mówiąc - czy nie dziwi was, że taki spory serwis jak XTB nie ma dwuskładnikowego uwierzytelniania?

#etf #xtb #inwestowanie
  • 8
@MatthewDuchovny: Też używałem EMIM jako tani ETF na EM.
@stateknaniebie: Nie ma co olewać, bo ACWI ma reprezentację światową, czyli 60% USA. O ile jest to adekwatne współcześnie to jeśli wierzymy w silny rozwój Chin, Indii, Filipin, etc. to posiadanie większej ekspozycji na te rynki niż ACWI jest wskazane.
Ja natomiast zrobiłem ten błąd, że mam SP500 i CORE MSCI WORLD które w zasadzie są tym samym jak się spojrzy
Nie ma co olewać, bo ACWI ma reprezentację światową, czyli 60% USA. O ile jest to adekwatne współcześnie to jeśli wierzymy w silny rozwój Chin, Indii, Filipin, etc. to posiadanie większej ekspozycji na te rynki niż ACWI jest wskazane.


@Xianth2: jestem za upraszczaniem. Jeśli też znaczenie krajów rozwijających się wzrośnie, to wzrośnie też proporcja w ACWI.
A dla kogoś kto zadaje pytanie typu "Jaki etf kupić?" to upraszczanie jest jak najbardziej
@MatthewDuchovny: Skoro masz już ETF na indeks MSCI World, to poszedłbym w coś z MSCI EM, np. EMIM. Jeśli wybierzesz inny indeks, to ich ekspozycja może się częściowo nakładać. Indeksy mają różne definicje co do tego który kraj jest rozwijający się, a który rozwinięty.

Reszta to już wiadomo - dystrybucyjny, jak największy AUM, najlepiej notowany w EUR, jeśli mieszkasz w Polsce.
@TenCoLubiMaslo: z tego co widziałem to jak już się zogujesz to możesz dokonywać płatności nieskrępowanie.
Zdziwiłem się nawet, że nie ma jakiegoś modala z pytaniem "Czy na pewno chcesz kupić to i to za tę kwotę?", tylko po prostu klikasz i kupione. Szybkie ale trzeba się dobrze zastanowić przed.

Pisałem do nich i odpisali, że niestety nie mają 2fa. Oby to zmienili.
Nie wiem czy mają konto na wykopie @xtb