Wpis z mikrobloga

#pannoramixtrip Sycylia z dzisiaj

"No kurde faja, miało wyjść inaczej". Gdy trafiasz do Noto musisz zrozumieć, że nie znajdziesz tu zabytków antycznych, średniowiecznych a nawet renesansowych. Nie sprawdzaj. Najstarsze daty będą sięgać max 1693 roku jak nadproże na starej farmie u Fabio, który nas gościł pod miastem. Fasady budowli są zaskakująco jednostajne jeśli chodzi o kolor kamienia, niczym świątynie wykute w Petrze, styl jest jednolity, ulice praktycznie tylko równoległe i prostopadłe. To już poważny trop, który pomoże nam zrozumieć, dlaczego niewielkie stosunkowo miasto u stóp wysuszonych na wiór Gór Hybleańskich jest tak wyjątkowe i trafiło na listę pereł UNESCO.

Gdzieś w kalifornijskim magazynie lifestylowym przewinęło mi się, że w Noto posiadłość kupił Mick Jagger, wypoczywać uwielbia tu Stanley Tucci, Keira Knightley i Richard Gere. Zim tu praktycznie nie ma, słońce pojawia się najczęściej w Europie. Na pierwszy rzut oka w ciepły, przyjemny kwietniowy dzień paparazzi i tłumów nie widać - fantastyczną pogodę już tak. W niepozornym szynobusie za 1,80 euro z Avola kilka osób, na dworcu również, gdy mijamy triumfalną Bramę Porta Reale o Ferdinandea i wchodzimy do miasteczka - również nie widać tłumów. Być może wschodnia Sycylia powoli, mozolnie odbudowuje się po dwuletniej przerwie turystycznej. No to ma sens. Ale traci sens, gdy konduktor nie chce bym mu płacił za bilet powrotny. "Innym razem" odpowiada udając zajętego. Dzień później to samo. Innym razem w muzeum nikt nie chciał sprawdza bilety. "Luz, ufam Ci"

To fajnie odbudowujecie gospodarkę ( ͡° ͜ʖ ͡°)-

W 1693 roku potężne trzęsienie ziemi, jedno z większych w historii nowożytnej Europy spustoszyło wiele miast wschodniej Sycylii. Z Katanią, Avolą, Noto i Ragusą włącznie. Rządzona przez hiszpańskich Burbonów wyspa dosłownie popadła w gruzy. Miast nie było sensu odbudowywać. W wielu przypadkach po prostu je przeniesiono. Na niżej położone, stabilniejsze płaskowyże. To kilkanaście podobnych historii, z których ta najbardziej spektakularna dotyczy Noto. Miasta, wybudowanego pod koniec XVII wieku w stylu baroku sycylijskiego. Innego niż inne “baroki”. O formie teatralnej, bogatej w ornamentach, jednostajnej w kolorze piaskowym i często zdobionej kutym żelazem. Choćby w postaci zachwycających balkonów. Trzeba je po prostu zobaczyć.

#sycylia #wlochy #podroze
Pannoramix - #Pannoramixtrip Sycylia z dzisiaj

"No kurde faja, miało wyjść inaczej...

źródło: comment_1649709994vFPNW9BG1o3mmPrM2pXC7j.jpg

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
Wszystko spoko, wróciłbym chętnie do Włoch zwiedzać, ale faszyzm szczepionkowy nadal trwa i na espresso bez 3 dziabnięć nie pójdziesz ;)
  • Odpowiedz
@zbyhu1: jak bylem na Sycylii to odwiedzenie tego przybytku (po obejrzeniu Chefs table na Netflix) było obowiwkzowym punktem, stąd też trafiłem do Noto. Finalnie okazało się że jakością nie odbiega od innych cukierni na wyspie, ale za to było 4 razy drożej :D
  • Odpowiedz
@Aerwin: coo? mam nadzieję że się nie zepsuło... myśmy byli w 2018 chyba i było przepysznie, 3 dni z rzędu zajeżdżaliśmy. Te ich cassatiny widać że robione ręcznie i z dbałością o szczegóły - nigdzie indziej takich nie widziałem. Granita migdałowa, truskawkowa ech muszę bilety rezerwować i sprawdzić...
  • Odpowiedz
@zbyhu1: ja byłem jakoś w 2019. Nie chodzi o to, że jedzenie było kiepskie, ale po prostu spodziewałem się czegoś więcej po hyoe na ten lokal. W innych kawiarnwich ciasta były równie dobre co w Cafesicillia a dużo tańsze. Z tego co pamiętam to w opiniach w tripadvisor też ludzie narzekali.
  • Odpowiedz