Wpis z mikrobloga

Już drugi raz widzę to pytanie. Czy ono w ogóle jest poprawne, składne? A co jesli jestem studentem ale mam ukonczone 26 lat? Albo jeśli nie jestem studentem ale nie mam ukoncoznucj 26 lat? I jeszcze ta odpowiedź w stylu "tak/nie" w odniesieniu do pytania w którym występuje nie dość że "lub" to jeszcze zaprzeczenie "czy NIE masz?". Ej, serio, czy to pytanie jest jakkolwiek składne, senowne i poprawne po polsku? #pytanie #jezykpolski #nauka
Pobierz
źródło: comment_1649614134CUs6FIi0eYbPx2hfIIq97Z.jpg
  • 7
@Bunch: tak, ma sens. Musisz być albo uczniem, albo studentem i jeśli jesteś którymś z nich nie możesz mieć więcej niż 26 lat. Dopiero wtedy zaznaczasz tak.
@Bunch: żeby zaznaczyć TAK musisz spełnić oba warunki. Niespełnienie chociaż jednego oznacza odpowiedź przeczącą.

Nie, bo bo co z tym "lub"? Lub nie oznacza "oraz".
@Bunch: tak, ma sens. Musisz być albo uczniem, albo studentem i jeśli jesteś którymś z nich nie możesz mieć więcej niż 26 lat. Dopiero wtedy zaznaczasz tak.


To w takim razie pytanie się inaczej formułuje.
Czy masz poniżej 26 lat oraz nadal się uczysz?
@Bunch: konstrukcja zdania jest poprawna. Czy jest Pan/Pani (A lub B) i C, czyli logika działa tak, że jeśli jesteś jednocześnie A i C lub jednocześnie B i C, to odpowiadasz tak, ale jeśli nie jesteś ani A ani B, albo nie jesteś C, to odpowiadasz nie.

Lub oznacza "spełnij jeden z tych warunków". Autorowi zdania nie zależy na rozróżnieniu, który z warunków "uczeń" lub "student" został spełniony, po prostu któryś