Wpis z mikrobloga

Czy naprawdę psychoterapeutą może zostać w Polsce bez psychologii/pedagogiki itp.? Jedyny wymóg to ukończenie 2-4 letniej szkoły psychoterapii czy nawet bez takich uprawnień ktoś może świadczyć swoje usługi? Różne strony różnie podają, a prawnikiem nie jestem. Ciekaw jestem jak wygląda ta sytuacja prawna w Polsce.
#psychologia #psychoterapia #terapia #prawo
  • 12
  • Odpowiedz
@Derasot: powiem Ci coś lepszego. Z powodu, że to za dużo zachodu dla millenialsow, to powstało coś takiego jak Lifestyle Coach - miałem ostatnio do czynienia z jedną taka - to tak jakby nastolatka z liceum ogólnokształcącego zaczęła się bawić w psychoterapeutę. To jest naprawdę groźne zjawisko.
  • Odpowiedz
@Derasot Wydaje mi się, że w niektórych nurtach jak np. Gestalt to możliwe. Raz trafiłam na takiego terapeutę, który skończył tylko kurs i jak mówiłam do niego o różnych rzeczach ze studiów (studiowała wtedy psychologię) to gość nie miał pojęcia o czym mówię. Szukam teraz jakiejś szkoły psychoterapii i na większości wymagają skończonej pedagogiki/psychologii/medycyny/pielęgniarstwa. Prawnie zawód psychoterapeuty nie jest w Polsce uregulowany, miało się to zmienić.
  • Odpowiedz
@Derasot: Jest to zawód nieuregulowany i wiele zależy od konkretnej szkoły psychoterapii. Niektóre wymagają ukończonych studiów, ale pula bywa stosunkowo szeroka: od psychologii, przez pedagogikę po socjologię. Bardzo możliwe, że inne szkoły przyjmują z dowolnym kierunkiem lub nawet bez.

Podejrzewam również, że można się nazywać psychoterapeutą nie mając ukończonej szkoły psychoterapii, ew. jakiś kurs Udemy dla formalności, lub założyć jakieś pozorowane Polskie Stowarzyszenie Nowoczesnych Terapeutów "Firma-Krzak". Kwestia znalezienia klientów - ale
  • Odpowiedz
@turok2016: @Mecowaty: @PrzegrywNaZawsze: @Charlie_Baker:
O kurde, ale syf. Czyli można nie mieć nawet żadnej szkoły i się tytułować psychoterapeutą? xD Bo na różnych stronkach w necie pisza, że trzeba chociaż szkołę psychoterapii ukończyć, a do takiej faktycznie nie da się dostać.
Szukałem ostatnio psychoterapeutów, to zdarzają się tacy którzy w "doświadczenie" mają wpisane np. "od zawsze interesowałam się psychologią" xDDD
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Derasot: no jest syf, dlatego samemu trzeba weryfikować albo korzystać z dużych poradni albo na NFZ bo to dużo większa szansa, że ktoś ma odpowiednie kursy i wykształcenie.
  • Odpowiedz
@Derasot zawód psychoterapeuty nie jest prawnie regulowany więc każdy może założyć działalność gospodarczą i przyjmować pacjentów. Sama znam parę co prowadzi autorska psychoterapię, której koncepcję zmieniają po przeczytaniu jakieś nowej książki... dziewczyną z tej parki nawet napisała własną książkę którą wg mnie łamie zasady psychoterapii
  • Odpowiedz
@Charlie_Baker:

psychoterapeuta CBT w trakcie certyfikacji", co może na przykład oznaczać, że kurs zaczął ledwo tydzień temu


Takie coś możesz sobie napisać po skończeniu 2 z 4 lat studiów, nigdy wcześniej.
  • Odpowiedz
@Artok: a powiedz mi co się stanie jak ktoś napisze sobie coś takiego wczesnej? Odpowiedzialność karna? Zakaz wykonywania zawodu? ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) A nie czekaj, nie ma prawa, które by to regulowało :p
  • Odpowiedz