Wpis z mikrobloga

Jestem szczęśliwym posiadaczem kominka/pieca na drewno/kozy Jøtul 373 Advance- taki jak na zdjęciu poniżej i w takiej samej konfiguracji- komin powyżej. Piec u mnie ma zadanie zarówno ogrzewania domu, jak i dla efektu. Piec będzie stał na tle drewnianych desek ułożonych na ścianie. Świetnie mieć piec od najsłynniejszego producenta piecy na świecie- norweskiej firmy Jøtul, działającej 170 lat, która wypuściła znakomite modele piecy, szczególnie jeden znakomity piec był bardzo długo nielegalnie podrabiany w Chinach i Japonii.
Jest to także jedna z 2 norweskich firm, które jeszcze wytwarzają swoje piece w Norwegii o czym informuje MADE IN NORWAY SINCE 1853 na tylnej wewnętrznej ścianie pieca.
Piec czerpie powietrze z zewnątrz, przez nawiew w podłodze (rura ukryta w podstawie pieca), a metalowy komin idzie w linii prostej przechodząc przez dach. To jest wspaniały piec. Ogień rozpala się błyskawicznie, bez żadnej podpałki, wystarczy odrobina papieru i odrobina małych kijków lub kora brzozowa. Piec i rura mocno grzeją, a po spaleniu zostaje bardzo przemielony popiół, prawie bez większych kawałków. Opał dość rzadko trzeba podkładać. Ogień widać z trzech stron i bardzo mocno z przodu. Magiczny efekt patrząc na ten ogień. Piec podobno ma jakiś system, że szyby się mało brudzą. Moim zdaniem tu jest jedyny minus tego pieca. Faktycznie przednia szyba brudzi się mniej, ale boczne brudzą się wyraźnie. Ciężko mi to z czymś porównać, może to jest małe brudzenie, ale jednak co 2 spalenia lepiej umyć szyby by mieć świetny widok.

#jotul #norwegia #ogrzewanie #energetyka #dom #ciekawostki #skandynawia #drewno #kominek
nowyjesttu - Jestem szczęśliwym posiadaczem kominka/pieca na drewno/kozy Jøtul 373 Ad...

źródło: comment_1649221820FHmcZlKfQyc14l0LjxidV5.jpg

Pobierz
  • 36
  • Odpowiedz
@revoolution wiesz jak się czyści szyby? Bez żadnych środków!
1. Ścierasz szmatą lub papierem luźną sadzę
2. Zwilżoną szmatą lub ręcznikiem papierowym nabierasz trochę czystego popiołu i tym rozcierasz go po szybach. Zostaw tak na pół minuty i czyść tą mazią szyby aż osad się rozpusci.
3. Wytrzyj do sucha

  • Odpowiedz
@JayCube mam ciąg na maksa ręcznie ustawiony i jeśli otworzę gdy jest ogień to trochę mi leci na salon. Dorzucić można bez dymu tylko wtedy gdy jest sam żar.
Wynika to pewnie z konstrukcji kominka który u samej góry ma wysoki próg.
  • Odpowiedz
@revoolution przebarwiła się właśnie od używania środków czyszczących albo jest to tylko nalot na szkle który możesz spróbować rozpuścić zwilżonym popiołem.
@nowyjesttu Dobrze że przed pierwszym czyszczeniem zajrzalem do instrukcji kominka
  • Odpowiedz
@nowyjesttu zapomniałeś początku wpisu:

Dziś pewna dziewczyna zaproponowała mi seks w zamian za to że na wykopie zareklamuję jakiś piec.
Oczywiście odmówiłem, gdyż jestem osobą o wysokiej kulturze i silnej woli, tak silnej jak konstrukcja pieca Jøtul 373 Advance...
  • Odpowiedz
@nowyjesttu: > Jest to także jedna z 2 norweskich firm, które jeszcze wytwarzają swoje piece w Norwegii o czym informuje MADE IN NORWAY SINCE 1853 na tylnej wewnętrznej ścianie pieca.

częściowo tak, ale wpisz sobie w google "Jotul Kąty Wrocławskie" ;)
  • Odpowiedz