Wpis z mikrobloga

@Grajox3: jesli doba miala mniej godzin to w przeliczeniu na obecne godziny. To oznacza, ze Ziemia sie szybciej obracala wokol wlasnej osi. A zatem rok najpewniej trwalby ile trwal, ale mialby wiecej dni. A nawet jesli rok astronomiczny bylby krotszy/dluzszy, to dlugosc zycia i tak bylaby realnie taka sama. Nikt nikomu czasu by nie zabral, moze czesciej bysmy tylko zamieniali dzien na noc i kartki w kalendarzu.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Grajox3: Skoro doba miała 18 godzin, to przy założeniu, że rok trwałby tyle samo, mielibyśmy więcej dni w roku. I tyle. Jeśli chodzi o postrzeganie czasu, to tyle by się zmieniło.
@Del: czasu może tak, ale nie zmieniłoby się tylko to, prawdopodobnie wszystko wyglądałoby inaczej. Rytm dobowy wpływa na hormony, nasze ciała byłyby nieco inne, plus nie da się przewidzieć wszystkich konsekwencji jak by to wpłynęło na rozwój cywilizacji (od ilości światła zależy to jakie będą rośliny, więc jak wyglądałaby nasza dieta, możliwość budowy, sprawność intelektualna, interakcje społeczne a może w ogóle zależałoby od tego powstanie humanoidów). Efekt domina. Więc w sumie
dni byłyby krótsze ale żylibyśmy więcej dni na jednostkę życia czyli np. 136 lat

@ewolucja_myszowatych: nie do końca
Teraz doba trwa ~24h i w ciągu pełnego obiegu w około słońca wypada ~365 takich dób
Kiedyś jak doba trwała ~18h to w ciągu pełnego obiegu takich dób wychodziło ~486
A 1 rok to niezmiennie 1 obieg w około gwiazdy
Chyba że chodzi Ci o fakt że teraz żyjesz powiedzmy 80lat x 365
bez wzgledu na to jak jedna kulka wiruje wzgledem drugiej czas pozostaje ten sam więc jakby wirowało 10x szybciej to żylibyśmy tyle samo ale mielibyśmy wpisane w papierach 760 lat

@ewolucja_myszowatych: no to byś musiał przeżyć 760 okrążeń w około gwiazdy żeby mieć w papierach tyle lat wpisane
A czy w jednym okrążeniu było by zawarte 300-400-500 czy nawet 1000 dób to już bez znaczenia.
Pełen obieg w około słońca zajmuje
@ewolucja_myszowatych: to oddziaływanie księżyca z ziemią spowalnia ruch obrotowy ziemi, natomiast do zmiany okresu obiegu ziemi w około słońca potrzebna by była zmiana prędkości orbitalnej i to w 2 miejscach żeby dalej była w miarę kołowa.
No i wtedy ziemia była by bliżej lub dalej.
Jakby była bliżej to poruszała by się szybciej niż obecnie i pełne okrążenie trwało by krócej.
Venus na przykład znajduje się około 1/3 bliżej niż ziemia