Wpis z mikrobloga

Z jednej strony kibicuję by konflikt trwał długo bo każdy dzień to dzisiątki sztuk straconego ruskiego sprzętu i trwające sankcje, ale z drugiej strony jak myślę o tragediach, które tam w tym czasie trwają to wiem, że to prawdziwe piekło dla setek tysięcy ludzi. C chwilę ktoś traci matkę, ojca, syna, córkę, ludzie umierają z głodu. Ktoś straci nogę, inny oko. pscyhika zniszczona u milionów. Masakra.

Dla Polski i w ogóle całego cywilizowanego świata ważne jest by Rosja upadła jako państwo. Syf, którzy oni robią to nie tylko ataki chemiczne i terrorystyczne na inne państwa, ale również niesamowicie szeroko zakrojona propaganda, która prawdopodobnie w USA wyniosła do władzy Trumpa, a w Polsce PiS. Robią syf w kilkudzisięciu krajach świata, podburzając opinie społeczną i wzmacniając ruchy nacjonalistyczne. W tym teraz widze największe zagrożenie bo militarnie i ekonomicznie to moim zdaniem są skonczeni nawet gdyby sankcje zdjąć jutro.

1. Nawet gdyby jutro Putin stał się klasycznym demokratą i zdjęto sankcje to biznes będzie bardzo ostrożny. Pewnie znajdzie się niejedna i nie dwie firmy, które szybciutko wrócą, ale nowe firmy przez przynajmniej 5 lat nie będa tam masowo inwestować, a stare rozbudowywać inwestycje jak do tej pory. Pieniądze lubią spokój i stabilność. Inwestorzy są przestarszeni, że boją się nawet odbierać surowców, które nie sa objęte snakcjami by sie czasem nie narazić. Pamięć nie jest długa, ale tak jak pisałem, kilka lat to minimum by inwestorzy zapomnieli i to przy założeniu, że nagle się ucywilizują, co pewnie nie zdarzy się.

2. Do ruskiego sprzetu wojskowego, kupcy i przed wojną mieli wielkie wątpliwości. Nawet gdy nie mieli okazji sprawdzić jego skuteczności to powszechne były problemy z jego awaryjnościa, z prawdziwościa podawanych parametrów oraz gwarancją. Po wojnie, tylko zdesprowane afrykanskie dyktaturki będa od nich ten złom kupować bo się okazało, że NATOwski sprzęt mający dekady rozwala ich armię. Zbrojeniówka to drugi po surowcach, hit eksportowy Rosji i czeka ją moim zdaniem załamanie.

3. Odejście do wegla i ropy przyspieszy w najbliższych 2 dekadach. Za kilka lat w kilku krajach wejdzie zakaz sprzedaży samochodów na paliwa ciekłe, za kolejne 10 lat auta benzynowe moga być w zdecydowanej mniejszości. Od węgla, szeroko pojęty zachód, odejdzie jeszcze szybciej. To kolejny cios w ich gospdoarkę.

4. Drenaż mózgów juz sie rozpoczął. Każdy dzień to tysiące ludzi, którzy opuszczają Rosję i przestają budowe jej gospodarki. 1 wysokiej klasy specjalista generuje przez swoje życie zawodowe nawet 5-15 mln $ wartości dodanej. Strata nie do przeszacowania i w długim okresie bardzo, bardzo dotkliwa mimo tego, że "nienamacalna" jak inne.

Tak więc ostatecznie najbliższe dekady to recesjo-stagnacja, niezależnie jak dalej się potoczy ten konflikt i to jest pocieszające. Nie wiem jak dokłądnie potoczą się losy tego kraju, ale nie mam tam miejsca na nawet powolne dryfowanie. Będzie albo źle, albo bardzo źle, albo tragicznie.

#wojna #ukraina
  • 5
niesamowicie szeroko zakrojona propaganda, która prawdopodobnie w USA wyniosła do władzy Trumpa, a w Polsce PiS


@Syn_Tracza: jezu ale sie odkleiles xddd

boją się nawet odbierać surowców, które nie sa objęte snakcjami by sie czasem nie narazić.


rotfl

Po wojnie, tylko zdesprowane afrykanskie dyktaturki będa od >nich ten złom kupować bo się okazało, że NATOwski sprzęt mający dekady rozwala ich armię.


przeciez ruscy garsciami biora sprzed z francji i niemiec wiec?
jezu ale sie odkleiles xddd


@hekktik: Powiedz to firmom i uczelniom, które badały zagadnienie i które piszą, że wpływ troli z Rosji był ogromny. To nie moje zanie, ale specjalistów

przeciez ruscy garsciami biora sprzed z francji i niemiec wiec?


@hekktik: garściami? Ile % czołgów kupili w Rosji w Niemczech? Ile wozów opancrzonych, ile karabijów, ile wyrzutni rakiet? W całości sprzętu to są ułamki % całości, którą dysponują.