Wpis z mikrobloga

#gotujzwykopem
Moj pierwszy kulinarny wpis na wykopie. Od 10 lat gotuje kuchnie z calego swiata odkad pierwszy raz wyjechalem sluzbowo do Stanow i zasmakowalem zarelka, ktorego wtedy u nas nie bylo/nie bylo latwo dostepne i z czystej checi odtworzenia tych dan zaczalem pichcic, majac wczesniej, tak naprawde, dwie lewe rece do gotowania i zasadniczo robiac tylko typowe proste polskie jedzenie, od biedy spaghetti z proszku. Dzis gotowanie to moje ogromne hobby i uwielbiam nim zarazac i pokazywac ludziom ze mozna inaczej i ze jest tyle tego, ze mozna niemal nigdy nie powtorzyc dania - przez pierwsze kilka lat mialem zlota zasade by nigdy nie powtorzyc zadnego przepisu, choc teraz juz zdarza mi sie ze dwa razy do roku przygotowac to samo.
W niedzielny wieczor na stol wjechala kuchnia indyjska w ktorej chyba najlepiej sie czuje i ktora zawsze wsrod moich znajomych robi furrore i ktora to byla moim pierwszym wielkim kulinarnym odkryciem. Danie to palak paneer czyli indyjski ser paneer w gestym szpinakowym sosie z naladowana oczywiscie konska dawka przypraw, znacznie podkrecona powyzej tego co zwykle jest w przepisach tak aby smakowalo jak w oryginale.
Banykrk - #gotujzwykopem
Moj pierwszy kulinarny wpis na wykopie. Od 10 lat gotuje ku...

źródło: comment_1649014406bfF22WEVHBJFugKa1cru3Z.jpg

Pobierz
  • 14
@KKulinarny: Jest juz tego duzo w sieci, sa ludzie ktorzy sie zajmuja tym niemal zawodowo wiec nie widze sensu, lepiej od czasu do czasu bez napinki wrzucic taki wlasnie randomowy wpis z przypadku jak ten. Jak to Krakowie, siedze, nie dzieje sie nic, niedziela wieczor... to moze z nudow sobie cos ugotuje i tako tez uczynilem i bedac zadowolony z rezultatu trzasnalem fotke, usiadlem przed kompem i przelalem klebiace sie mysli,
@ismenka: Ser paneer kupuje stad: https://allegro.pl/oferta/if-swiezy-ser-paneer-1kg-naturalny-8826768055 Probowalem kiedys zrobic sam, jako ze przepis na niego jest banalnie prosty, gdyz wytwarza sie go tak jak ser w czasach prehisotrycznych, a mianowicie nalezy zagotowac mleko i dolac soku z cytryny lub limonki i nastepnie przefiltrowac na tetrze, jednak bez dostepu do swiezego, bardzo tlustego mleka prosto od krowy uzysk jest marny.
Wracajac do dania, przepis jest trywialny - pol kilo sera pokroic w
@KKulinarny: Sa skladniki ktorych rodzaj/jakosc robi roznice w daniu i sa takie ktore nie maja az takiego znaczenia - trzeba znalezc zloty srodek. W kuchni indyjskiej np znaczenie ma jakosc przypraw i te np uzywam oryginalnych indyjskich marek, natomiast skladniki robiace za tlo nie musza byc z gornej polki tak jak nie bedziesz robil sosu z pomidora malinowego za 20zl/kg ktorego to raczej chetniej skroisz na kanapke. Akurat wyzej wymieniony imbir
@KKulinarny: Ja akurat mam czosnek z imbirem przeznaczony dla gastronomii indyjskiej i na prawde robi robote juz nie mowiac ile to czasowo i kosztowo do przodu wychodzi. Dawniej uzywalem tylko swiezego ale przekonalem sie do takiej formy gdyz w tej kuchni nie widze roznicy. Szpinak do innych kuchni kupuje w lisciach bo tam go czuc, tutaj jego smak jest totalnie zdominowany innymi skladnikami.
@Banykrk: Dziękuję, ogólnie lubię proste i szybkie przepisy, ale zaskakujące w smaku, więc ten jest idealny. Jeszcze zapytam - gdzie kupujesz przyprawy? Zwłaszcza ten imbir z czosnkiem.
@Banykrk: poka skąd masz przyprawy i imbir plis!

A co do paneera (@ismenka: też dla ciebie), to całkiem sprawnie można go zastąpić serkiem Capri typu włoskiego, który kupisz w każdym kerfie (Sierpc jest producentem).
@ismenka: @r__k: Aktualnie przyprawy kupuje online, glownie na allegro, a stacjonarnie dawniej w Kuchnie Świata w Galerii Krakowskiej czy też w takim sklepie przy Starym Kleparzu, w rogu od strony Lotu
Imbir z czonskiem kupuje ten: https://allegro.pl/oferta/if-heera-pasta-imbirowo-czosnkowa-1kg-indie-10665891249 choc aktualnie sie wyprzedal. Super wynalazek jak dla mnie, znaczaco przyspiesza mi robote w kuchni.
@r__k: co do Capri, niestety ani tofu ani inne zamienniki nie znosza mieszania w garze tak jak