Wpis z mikrobloga

Wrzucam poglądowo pismo z czynnym żalem dot. zaległych rozliczeń za krypto. Może ktoś też się zastanawia czy jest sens, albo czy to jest skomplikowane. Wg mnie nie jest.

W moim przypadku chodziło o drobne kwoty, ale za jakiś czas będą, mam nadzieję większe:). Przy okazji rozliczyłem sobie większe koszty za 2019, dzięki czemu przerzucając je na 2020, a potem na 2021 finalnie uniknąłem podatku za 2021 w wysokości tego co dopłaciłem, czyli w zasadzie wyszedłem na zero, ale mam święty spokój.

Zaległe pity składałem elektronicznie, a pismo do US tradycyjnie, w sumie nie wiem czemu( ͡° ͜ʖ ͡°)

#kryptowaluty
Pobierz Utero - Wrzucam poglądowo pismo z czynnym żalem dot. zaległych rozliczeń za krypto. M...
źródło: comment_1648752305MdXDfN3zPpt6CVHjbipn9d.jpg
  • 11
@surdelos: nie ma takiego progu

@1349: nie do końca. rozliczasz się ze wszystkich transakcji pomiędzy crypto a FIAT na giełdzie, a wpłaty czy wypłaty na giełdę nie mają żadnego znaczenia w sensie należności. jeśli na giełdzie sprzedałeś 1BTC za 200 tys. zł i ta kasa dalej tam sobie leży, to ta transakcja podlega rozliczeniu i ew. opodatkowaniu
@Utero: Jak wychodzisz do fiat to się zgodzę ale stablecoiny lub inne krypto na prywatnym portfelu/giełdzie to zdecydowanie nie. Rozumiem że chcesz zalegalizować kwotę w fiatach w Polsce.
@1349: oczywiście, wpłaty i wypłaty stable gdziekolwiek nie mają żadnego znaczenia dla podatku. nie używałbym słowa legalizować, bo w sumie nic nie było u mnie nielegalne. natomiast część zysków z wymiany krypto na FIAT wypłaciłem faktycznie, a część przeznaczyłem na dalszy handel.
z rozliczaniem transakcji sprzedaży i zakupu crypto za FIAT jest o tyle zabawnie, że mając 1000 złotych którym obracasz, możesz wygenerować obroty idące w dziesiątki tysięcy, które potem trzeba
@prezesik1337: jeśli tylko kupiłeś, to może nie tyle trzeba, ale warto to zrobić, bo to obniży podatek w razie jakichś zysków. pamiętaj, że rozliczeniu podlegają same transakcje, a nie fizyczne wpłaty czy wypłaty na konto giełdowe. czyli np. jak wpłaciłeś na giełdę 1000 zł, ale kupiłeś krypto za 700 zł, to masz tylko 700 zł kosztów. jeśli następnie sprzedałeś to krypto za 1300 zł, to masz tyle przychodu, który wpisujesz