Wpis z mikrobloga

Poratujcie wiedzą. Trzeba u rodziców mieszkających w Małopolsce wymienić kocioł na gazowy i chciałbym im to ogarnąć. Sprawa wygląda następująco:

Ojciec ma trochę lasu bukowego, sad, dostęp do drewna, siły, czas i chęci aby przygotować sobie część dobrej jakości, sezonowego opału z twardego drewna. Ma zwykły, prosty kocioł zasypowy, grzejniki z lat 90, grube rury stalowe, dobrze ocieplony niewielki 90m dom, instalacja gazowa jest w kotłowni, z zaworem gotowa do podłączenia kotła gazowego, komin z osobnym przewodem spalinowym(nieużywanym) też jest, komin z małych cegieł.

Czy można zainstalować kocioł gazowy, pozostawić obecny kocioł i ogrzewać kotłem gazowym jedynie w okresach przejściowych(cwu ogrzewa prądem z PV). W momencie gdy temperatura spadnie w okolicy zera odpalałby stary kocioł na maxa spalając jedynie drewno. Myślę, że hydraulik ogarnie podłączenie tego wszystkiego tak aby w ten sposób to działało?

No i pytanie co grozi i jaka jest szansa na karę za uruchomienie starego kotła w ten sposób - małopolska ustawa antysmogowa. Brak sąsiadów w promieniu 200m ale ludzie są różni no i widzieliby, ze drzewo jest zmagazynowane. Dymu z tego tez na pewno nie będzie(drewno sezonowane, suche, twarde, spalone szybko z pełną mocą kotła). Spalanie jedynie drewna, żadnych płyt mdf i innych odpadów.

#budujzwykopem #remontujzwykopem #dom #ogrzewanie #malopolska
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

No i pytanie co grozi i jaka jest szansa na karę za uruchomienie starego kotła w ten sposób - małopolska ustawa antysmogowa.


@grzesiek0401: a co jest napisane w tej ustawie?
  • Odpowiedz
Czy można zainstalować kocioł gazowy, pozostawić obecny kocioł i ogrzewać kotłem gazowym jedynie w okresach przejściowych(cwu ogrzewa prądem z PV).


@grzesiek0401: Zgodnie z prawem nie możesz mieć pieca na gaz oraz na paliwo stałe (przynajmniej w jednym pomieszczeniu). Co za to grozi, nie wiem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Beenek1605: Wiem, wiem. Ale to też spory wydatek bo nie wystarczy sam kocioł, musi być z buforem wody CO, to inwestycja na pewnie 20lat, a kto wie jak będzie ze zdrowiem i siłami do tego czasu. No jeszcze, gdyby nie było gazu w budynku byłaby to opcja do rozważenia.
Prawda jest taka, że idąc w tą stronę lepiej już byłoby postawić na kocioł na pellet z komorą do spalania polan
  • Odpowiedz