Wpis z mikrobloga

@kwanty Raczej typowy administracyjny bezwład i chęć szlifowania papierologii. Podejrzewam też, o czym kiedyś wspominałem, że nie wykluczam iż "kupują" czas dla SLS, ze względów politycznych. Już Dragon niejako ośmieszył Boeinga i NASA z ich Starlinerem, więc mocno niepolitycznie by wyglądało, że sklecony w trzy lata za paręset mln. $ Starship leci na orbitę przed pracowicie budowanym od ponad dekady i kosztującym circa 20 mld. dolarów SLS-em, a do tego jest od
Już Dragon niejako ośmieszył Boeinga i NASA z ich Starlinerem, więc mocno niepolitycznie by wyglądało, że sklecony w trzy lata za paręset mln. $


@Lootzek: NASA jest raczej zadowolona, zobacz jak Bezosa rozjechali w kontrakcie na księżycowy lądownik. Obecnie NASA chyba tylko pisze specyfikacje a sprzęt wykonują zewnętrzne firmy.

Boeing to inna para kaloszy. Kontrakty z NASA były bardzo tłuste... dużo ludzi się przy nich nażarło :-/ Teraz się okazało, że
@kwanty O tym właśnie piszę, takie duże i poniekąd strategiczne przedsięwzięcia, to mariaż pieniędzy i polityki, z przewagą tej drugiej. NASA z pewnością jest zadowolona, no dostają więcej za mniej, więc też mogą przeznaczyć pokaźniejsze środki na programy naukowe, zamiast środki wynoszenia ich w przestrzeń. Natomiast z tym ośmieszeniem, miałem na myśli to, że Dragon miał być systemem wspierającym, awaryjnym dla Starlinera, a role się odwróciły, co obnażyło powolność i nieefektywność Boeinga,
@Manah: Po pierwsze nie, a po drugie mogą im po prostu tego pozwolenia nie dać wcale. To nie jest czysta formalność, że na pewno pozwolą startować bez tzw. pełnego raportu wpływu na środowisko (SpaceX wnioskuje jakby o uproszczoną ścieżkę, stojąc na stanowisku, że pełny raport nie jest potrzebny).
@Manah: Transportować zestawu 7/24 nie ma sensu moim zdaniem, prościej nowy (lepszy) zbudować, na Florydzie ma trwać równoległa produkcja docelowo (wg jak zwykle ambitnych planów Muska jeszcze w tym roku). Ale spisywanie na straty teksańskiego Starbase jest przedwczesne.
@texas-holdem: Coś mi świta, że któryś z youtuberów blisko związanych ze SpaceX, tylko nie przypomnę sobie, czy był to Marcus, czy Tim, czy ktoś z zespołu NSF wspominał że z jego kuluarowych informacji wynika, że nawet jeśli Boca nie dostanie pełnej zgody środowiskowej, zostanie przekształcona w ośrodek R&D, więc (domyślnie) ciężar produkcji przejmie Floryda.