Wpis z mikrobloga

Natomiast Rosja bez Ukrainy, pozbawiona jej zboża, jej węgla i żelaza pozostałaby państwem wielkim terytorialnie, ale niesłychanie słabym gospodarczo, nie mającym żadnych widoków na gospodarczą samodziel­ność, skazanym na wieczną zależność od Niemiec. Od­cięta zaś od Morza Czarnego i od Bałkanów, przesta­łaby wchodzić w rachubę w sprawach Turcji i państw bałkańskich. Teren ten pozostałby całkowicie domeną Niemiec i ich pomocnicy, monarchii habsburskiej.

Z punktu widzenia celów polityki niemieckiej wzglę­dem Rosji największym niewątpliwie dziełem tej polityki byłaby wielka Ukraina.

Roman Dmowski, Kwestia Ukraińska. Jak przed IIWŚ tak i teraz z jedną różnicą dzisiejsze Niemcy nie są naszym wrogiem w przeciwieństwie do III Rzeszy. Polecam przeczytać w całości pamiętając że inaczej było w latach 30-tych a inaczej teraz. Nie zmieniła się jednak mentalność republik byłego ZSRR.
#ukraina #rosja #bombas #dmowski
  • 5
@Skorvez_957_: Jest jedna zasadnicza różnica - imperium chińskie - za czasów Dmowskiego to był biedny kraj pogrążony w wojnie domowej, teraz sytuacja jest znacząco inna
To samo tyczy się w sumie innych państw azjatyckich przychylnych Rosji, choćby Indie - są samodzielnym krajem atomowym, a nie kolonią
@mango2018: Zdziwiło mnie to Dmowski patriota przed wojną wiedział jeszcze więcej niż my teraz i nie trzymał z Hitlerem w przeciwieństwie do zabobońca Piłsudskiego. O tym nawet w liceum słyszałem że Ukraina i Polska są bogate pod kątem złóż naturalnych a Rosja zawsze była biednym krajem. Sto lat temu Rosja i Hiszpania były zacofanymi krajami Europy. Krym na przykład jest idealnym miejscem strategicznym i moim zdaniem powinien należeć do Tatarów a
@sklerwysyny_pl: w 1930 roku w "kwestia żydowska" ( źle się nazwa zestarzała, i to bardzo) obstawiał, że Chiny będą największą gospodarką świata, nie wiem czy przypadkiem nie obstawił że w ciągu następnego wieku.

Jaki by nie był, nie można mu odmówić zorientowania w polityce ówczesnej Europy i świata. W sumie też warto poczytać jego dzieła nawet ze względu na ocenę społeczeństwa polskiego okiem biologa i darwinisty.
@sklerwysyny_pl: Tak, przed wojną Chiny były krajem republikańskim zdepopulowanych przez Japończyków a teraz są najniebezpieczniejszym państwem jakie istnieje nie licząc Watykanu. Dlatego może i podziwiam Dmowskiego jak na tamte czasu i podzielam część jego poglądów tak uważam rolę Niemiec w stosunku do Ukrainy i Polski za przestarzałą po rozpadzie ZSRR.
Przed wojną nie istniał taki twór jak wolna Białoruś czy ziemie odzyskane. Trzeba o takich ''detalach'' pamiętać. Skupiam się na ekonomicznym