Wpis z mikrobloga

Mam dwie wyceny na fotofoltaike 10kw. Obie w okolicach 40 tys. i z terminem na marzec.

Niestety nie mam już czasu na całkowite prześwietlenie tematu i powiedzmy, że biorę ryzyko opłacalności całej operacji na siebie.

Pytanie do was Mirasy który zestaw ma większy sens:
- panele Longi + inwerter Sofar
- panele Selfa + inwerter FOX ess

Czy jest prosta odpowiedź na to pytanie? Dzisiaj muszę się zdecydować.

#fotowoltaika
  • 17
@Shegis: jako że sprzedajemy foxa i widzę jak to działa, zdecydowanie mniej bym go polecał, nie znam sofara, ale panele Longi już są mi znane i bardziej się do nich przychylam.
10 kW za 40k to całkiem normalna cena przynajmniej u mnie, bardziej zaskakuje dostępny termin na marzec.
@Djelon: panele firmy która podzleca montaż komu popadnie i w efekcie jakość jest momentami tak słaba że nie da się równo ułożyć na dachu bo są krzywe i nie trzymają wymiarów?
Już nie wspomnę o podróbkach które potrafią być jeszcze gorszej jakości i parametrów

A co lepszego jest w sofar który jest typowym niskobudżetowym inwerterem na najtańszych komponentach i ma na oko jakąś 1/3 zaawansowanych elementów w środku.

Co w tym
bo są krzywe i nie trzymają wymiarów


@Mateos2: Od dawna nie mieliśmy "równych" modułów w rękach... jest ogromny regres jakości na tym polu. Jinko to potrafi mieć +-0,5cm na szerokości między jednym, a drugim. Kąty też nie zachowane... no dramat. Natomiast efektywność jest bardzo dobra u praktycznie każdych "znanych" modułów.
@Mateos2: skąd wziąłeś takie bzdury o Longi, firma ma ze setkę albo więcej własnych fabryk oraz jest największym producentem wafli krzemowych.
Trzeba kupować że sprawdzonych źródeł.

I co takiego zaawansowanego może być w inwerterze? Im prostszy tym bardziej niezawodny. Foxess produkuje inwertery niecałe dwa lata. A Sofar jest 10 lat na rynku i wiadomo czego się spodziewać.
Nie. Nie kupuje modułów na sztuki. Transport odpowiada za nie trzymanie przekątnych. Ale różne długości ramy to już niedoróbki z fabryki. W kk piszą zwykle, że może być różnica +-2mm i to się sprawdza - to jest ich cecha.
@testerwykop: długość ramy może się minimalnie różnić przez tolerancję produkcji ramy i szkła. Ale ogólnie jeśli nie było zmiany serii ramy to kolejne egzemplarze różnią się o milimetr max.