Wpis z mikrobloga

Mircy mam multi dipola InvV na 80, 40 i 20m z balunem 1:1 na FT240-43 i linią z H1000. Mając chwilę walczyłem z pasmem 20m za chiny nie mogę tego dostroić. Wydłużając lub skracając ramiona zaczyna się to rozjeżdżać. Wartość w najlepszym punkcie to swr=4.4 co ciekawe z 80 i 40 nie miałem tego problemu i jak wyliczyłem tak trafiło prawie idealnie. Zostały mi dwa pomysły: Wyrzucić bal 1:1i zobaczyć jak bardzo zapewne się rozjedzie 80 i 40 oraz coś pokombinować z kątem rozwarcia, gdzie w sumie zbyt dużego pola manewru nie mam. Czy miał ktoś podobny problem?
#krotkofalarstwo
  • 20
@42315: charakterystyka dipola jest zależna także od wysokości zawieszenia, możliwe że bez zmiany wysokości punktu szczytowego lepiej nie będzie, a jeśli zmienisz to wtedy inne się rozjadą, no i pytanie co masz na myśli z "powalczyć z kątem" bo jeśli dotąd nie sprawdzałeś różnych kątów to to powinien być pierwszy krok.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Shades: Pokombinuję dzis. Chodziło mi o zawieszenie nad gruntem, próbowałem już oddalać ramiona od reszty dipoli tylko nie próbowałem zmienić wysokości anten w pionie.
@canis_lupus: To pozamiatane. Spox, nie będę zanudzał, dzięki za chęci. Jak przyjdzie odwaga wyjść na dach to rzucę to na osobną linię zasilającą i zobaczę jak się zachowa. Dzięki raz jeszcze. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@42315: Ogólnie i w skrócie:
Najpierw długością ramion strosz do rezonansu (część urojona impedancji). Potem kątem pomiędzy nimi i wysokością zawieszenia stroisz do niskiego SWR (część rzeczywista impedancji).