Wpis z mikrobloga

Czy moglibyśmy zrezygnować z nowomowy pt. "w Ukrainie"?
Wbrew twierdzeniom np. Miodka to nie jest rzecz, do której powinniśmy się przywyczajać. "W Ukrainie" powinno być tak samo tolerowane jak "poszłem". Język polski jest oczywiście wspólną własnością wszystkich jego użytkowników, ale naginanie tak tradycyjnych zasad językowych powinno się odbywać za sprawą naturalnej ewolucji języka, a nie narzucania form przez media lub inne osoby trzecie. Nie mówimy "w Węgrzech", nie mówimy "na Wielkopolsce", nie mówimy "na Warszawie", dlaczego nagle mamy zmieniać formy tylko dlatego, że nam tak powiedział jakiś stary szrot z RJP? Profesorzy z RJP mają taki sam, a nawet mniejszy wpływ na język polski ponieważ są jedynie doradcami, a nie wyroczniami w zakresie poprawności języka. Jasne, jeśli większość uznałaby formę "poszłem" za poprawną, też bym był przeciwko, ale nie uznawałbym tego za błąd, ponieważ największym błędem języka polskiego, moim zdaniem, jest dopuszczanie do zacofania języka polskiego. Forma "w Ukrainie" jest dla mnie błędna, ale akceptowalna. Tak samo, jak mój kolega mówi "poszłem". Chcę walczyć o poprawność języka polskiego, ale nie kosztem komunikacji. Mam wrażenie, że wszyscy bojownicy o czystość języka polskiego o tym zapominają.
#ukraina #gownowpis
  • 40
  • Odpowiedz
jak dla mnie powinni zaakceptować nawet formę pisze zamiast jest napisane bo wymawia się szybciej i bez kombinowania


@xiv7: I cały mój wpis jest właśnie o tym - nie ma sensu zmieniać języka, jeśli język się zmienia sam z siebie. Z drugiej strony nie ma sensu zmieniać języka, jeśli sam z siebie się nie zmienia. Żadni dziennikarze, felietoniści itp. nie powinni mieć wpływu na język, którym się posługuje zdecydowanie więcej ludzi,
  • Odpowiedz
Język polski jest oczywiście wspólną własnością wszystkich jego użytkowników, ale naginanie tak tradycyjnych zasad językowych powinno się odbywać za sprawą naturalnej ewolucji języka, a nie narzucania form przez media lub inne osoby trzecie.


@ciocia_spod_lobza: No i to jest właśnie ewolucja języka xD Mi się podoba i mówię "w Ukrainie". Po drugie nikt nie narzuca Ci formy. Możesz mówić jak Ci się podoba i to Ty w tym momencie próbujesz narzucać nam
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@ciocia_spod_lobza:

Język polski jest oczywiście wspólną własnością wszystkich jego użytkowników, ale naginanie tak tradycyjnych zasad językowych powinno się odbywać za sprawą naturalnej ewolucji języka, a nie narzucania form przez media lub inne osoby trzecie


I to właśnie obserwujemy: coraz więcej osób mówi i pisze w Ukrainie. Niedługo obie formy będą równie popularne.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ciocia_spod_lobza: akurat z "poszłem" to bardzo nietrafione porównanie. Poszłem i poszedłem to dwa odmienne wyrażenia. Jeśli poszłeś to znaczy, że gdzieś blisko, jeśli poszedłeś to znaczy, że gdzieś daleko.
  • Odpowiedz