Wpis z mikrobloga

Ludzie mówią mi, że jestem podły i jestem złym człowiekiem. Jednak nigdy nie odmówiłem pomocy nikomu, kto o nią poprosił, nigdy też nie skrzywdziłem z własnej inicjatywy innego człowieka.

Jakie więc jest ludzkie kryterium zła? Czemu o jednych mówią, że są w głębi duszy dobrzy, choćby kradli, gwałcili i zabijali, gdy inny człowiek jest zły, gdy jest tylko oschły?

#filozoficznerozkminy #rozkminy
  • 12
  • Odpowiedz
@Ginden: Większość ludzi ssie, dlatego też społeczeństwo i ich osądy ssą. Deal with it i żyj w zgodzie z samym sobą i swoją moralnością. Ewentualnie szukaj ludzi podobnych do siebie, tak żebyś nie był niesprawiedliwie osądzany.
  • Odpowiedz
@Ginden:

Predestynacja (od łac. praedestinare, gr. προοριζειν, "przeznaczyć z góry") – koncepcja religijna, według której losy człowieka (jego zbawienie lub potępienie) są z góry określone przez wolę Boga.


To jest z góry ustalone!
  • Odpowiedz
@Ginden: No właśnie, ale podświadomie kojarzą, że jak ktoś jest oschły, albo cyniczny, albo ironiczny, to pewnie jest zły. Często ludzie myślą tak na skróty, szczególnie jeśli kogoś lepiej nie znają.

Też czasami mam wrażenie, że padam "ofiarą" podobnych ocen (nie wyglądam na kogoś takiego, kim jestem, tak mi się zdaje), ale przeważnie ludzie zmieniają zdanie jak mnie poznają.
  • Odpowiedz
@Ginden: Na pytanie dlaczego tak sądzą już udzieliłem odpowiedzi :]

A tak naprawdę to ciężko to powiedzieć, skoro praktycznie nic o tobie nie wiemy. Może pomagasz ludziom, ale jesteś chłodny, ustatkowany, masz jakieś problemy które nie pozwalają ci się cieszyć życiem i wyjść do ludzi... Może po prostu nie lubisz towarzystwa ludzi i niektórzy mają wrażenie że się wywyższasz. Nie wiedząc o tobie nic można pisać dużo i nigdy się nie
  • Odpowiedz
@Ginden: "Czemu o jednych mówią, że są w głębi duszy dobrzy, choćby kradli, gwałcili i zabijali" - kto tak mówi? Ich matki, naiwni ludzie czy panie psycholożki zakochane w brutalach?

Każdy to 'zło' ocenia subiektywnie. Nie wiem, co to są "ludzie". I nie wiem, po co się nimi przejmować, dla własnego PR-u?
  • Odpowiedz
@Patiomkin: Ale nie mi o rozwiązanie szczególne, czyli mnie, tylko rozwiązanie ogólne.

Gdzie tkwi źródło ludzkiej oceny moralnej innych ludzi? Czemu tak często rozmijają się deklarowane i faktyczne kryteria oceny moralnej?

@Minla: znam takie przypadki, że wszyscy wiedzą, że dziewczyna kradnie, ale ona na pewno ma ciężką sytuację rodzinną (nie ma), albo zawsze taka miła jest.

Znam też przypadek gwałtu, gdzie facet został usprawiedliwiony społecznie pod hasłem na pewno
  • Odpowiedz
@Ginden: No to myślę że @Writer udzielił dobrej odpowiedzi. Ludzie często twierdzą że ktoś jest "zły" dlatego że tego kogoś nie lubią, ewentualnie tylko dlatego że ten ktoś nie lubi ich... Vide dziewczyna, która kradnie, ale "nie jest zła bo jest taka miła, lubię ją" . Możesz być moralnym ideałem, ale jeśli będziesz sobą i postanowisz nie udawać i nie być "miłym" dla osób które według ciebie na to nie zasługują,
  • Odpowiedz
@Ginden: @Ginden: No to myślę że @Writer udzielił dobrej odpowiedzi. Ludzie często twierdzą że ktoś jest "zły" dlatego że tego kogoś nie lubią, ewentualnie tylko dlatego że ten ktoś nie lubi ich... Vide dziewczyna, która kradnie, ale "nie jest zła bo jest taka miła, lubię ją" . Możesz być moralnym ideałem, ale jeśli będziesz sobą i postanowisz nie udawać i nie być "miłym" dla osób które według ciebie na to
  • Odpowiedz