Wpis z mikrobloga

1055 + 1 = 1056

Tytuł: Mao. Cesarstwo cierpienia
Autor: Torbjørn Færøvik
Gatunek: reportaż
Ocena: ★★★★★★★★★
ISBN: 9788381233385
Tłumacz: Ewa Partyga
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Liczba stron: 608
Świetna książka. Ktoś mi ją tu kiedyś polecił jako jedną z najlepszych z tej serii i rzeczywiście, nie zawiodłem się. Nie jest to typowa biografia przedstawiająca życie od narodzin do śmierci, bo nie ma praktycznie żadnych informacji o dzieciństwie Mao - książka skupia się przede wszystkim na działalności rewolucyjnej i politycznej Mao od początku wojny domowej, przez objęcie władzy i założenie ChRL w 1949 r., po jego śmierć i przejęcie władzy przez Deng Xiaopinga. Bardzo duża część książki opisuje też wydarzenia społeczno-polityczne w ChRL, życie zwykłych ludzi i wpływ wszystkich decyzji Mao na ich losy, nastroje społeczne itp., zwłaszcza podczas rewolucji kulturalnej.

Niestety książka jest chwilami trochę chaotyczna, rozdziały dotyczące polityki i historii przeplatane są rozdziałami na temat życia zwykłych obywateli, żeby potem przejść np. do opisu zwyczajów seksualnych Mao. Z jakiegoś też powodu w książce jest mnóstwo literówek. Niektóre nazwy miejsc są pisane po chińsku, niektóre są tłumaczone na j. polski, co też czasami powoduje lekkie zamieszanie. Ale ogółem czyta się ją bardzo płynnie i szybko, nie ma zbyt wielu dat i nazwisk do zapamiętania, więc mimo 500+ stron książkę czyta się bardzo sprawnie.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #chiny #reportazbookmeter
źródło: comment_1647795675NmeUtSgUFZOJMjhBNEpqq0.jpg
  • 2
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★ (8.7 / 10) (3 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-04-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: historia, archeologia, polityka
Liczba stron książki: 608

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2021-12-05 - Użytkownik smierdakow ocenił na: ★★★★★★★★★ (9.0 / 10) - Wpis »
2\. 2021-10-21 - Użytkownik Wypok2 ocenił na: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) - Wpis »