Wpis z mikrobloga

@Jrv20: Na razie widzę, że jest pociąg z Sarajewa do Mostaru. Na forach/blogach wyczytałam, że do części miejsc ciężko o transport publiczny, zostaje taxi lub wycieczka zorganizowana. Ale nic konkretnego nie dowiedziałam się jeszcze. Relacje z blogów głównie od ludzi, którzy byli tam autem więc to daje do myślenia, że bez samochodu może być ciężko.
@zlowroga_ostryga: Najlepiej będzie stopem ale to już zależy od tego jak dobrze posługujesz się serbskim. Byłem we wschodniej bośni i niestety ze względu na to, że moja znajomość tego języka jest bardzo uboga, zwłaszcza w starciu w dialogami lokalnymi za wiele z wyprawy nie wyniosłem, teraz nawet nie wiem jak to wygląda(covid), to był 2016 rok.
@Jrv20: Nie znam w ogóle serbskiego. Stopa lubię czasem uskutecznić, jak nie mam pośpiechu w podróż. Tym razem to będzie wyjazd nie jakiś super długi, wolałabym nie wprowadzać nieprzewidzianego elementu łapania stopa :) A masz jakieś porady odnośnie Bośni? To będzie pierwsza wizyta w tym kraju dla mnie.
@zlowroga_ostryga: Specjalnych porad jakoś nie mam, kraj jak kraj ciekawy i interesujący na swój sposób z masą różnych ludzi, ważne żeby mieć na uwagę na to, że ludzie jak to ludzie, mają swoje własne opinie i poglądy, często niezgodne z twoimi i nie warto się kłócić o głupoty, ale nie wiem jaki jest cel twojej podróży więc może tu nie będę ci mącić. A sam jedziesz czy w kilka osób? Bośnia
Jeżeli chodzi o Bośnię, to masz do wyboru zaledwie kilka pociągów (koniecznie musicie przejechać się pociągiem do Mostaru, trasa jest przepiękna), ale najłatwiej poruszać się tam autobusami, które nie są może jakoś mega drogie, ale tanie też nie są. Najlepiej szukać chyba połączeń na Balkanviator, chociaż i tak chyba najlepiej dzwonić bezpośrednio na dworce autobusowe, tylko po angielsku tam raczej nie mówią :(
Pytajcie się też lokalsów jakich taksówek unikać, w Sarajewie pod żadnym pozorem nie bierzcie Sarajevo Taxi, straszni oszuści. Polecam tam Žuti Taxi, Crveni Taxi (jest nawet kierowca, który mówi po polsku), Paja Taxi. Jakbyś miał jakieś pytania konkretnie odnośnie Sarajewa to dawaj znać, mieszkałem tam
@zlowroga_ostryga: nie jest :) pociągiem dojedziesz może z Sarajeva do Mostaru i Visoko. Wszystko inne to busy które często jeżdżą o glupich godzinach, większości nie ma w necie, często nawet na rozkładzie żeby nie musieli płacić za postój na stanicy, więc zatrzymują się obok, a jako podróżny musisz zapłacić taksę za wejście na dworzec a czasem i za bagaz dodatkowa też xD
@zlowroga_ostryga: ejej ale nie zniechęcajcie się! Bylem w Bosni wiele razy, wiele tygodni, zawsze bez samochodu :)

Jak dotrzesz do Sarajewa to już z gorki. Do Banjaluki jedzie bus, stamtąd do Jajec też. Z Sarajewa warto odwiedzić foliarskie Visoko, Jablanicę. Do Mostaru dojedziesz. Z Mostaru sa jednodniowe wycieczki np. do Blagaj, Kravic.

Bosnia to mój ulubiony kraj i co jak co, ale jest fenomenalna - przyroda, jedzenie, klimat, ludzie. Najlepiej robic
@KubaGuziq: Kurczę ciągnie tam nas mega. To ma być pierwszą podróż od dłuższego czasu i tak się ciągle wahamy dokąd jechać. Jednym z wyzwań są ograniczenia żywieniowe ( ͡° ʖ̯ ͡°) Tłuste, smażone mięso odpada, chociaż jak oglądałam na YT Maklowicza z Bośni, to się uśliniłam. Dlatego też rozważamy jeszcze Włochy.