Wpis z mikrobloga

  • 13
1026 + 1 = 1027

Tytuł: Pan raczy żartować, panie Feynman!
Autor: Richard P. Feynman
Gatunek: biografia, autobiografia, pamiętnik
Ocena: ★★★★★★★★
Wydawnictwo: Znak
Książka o przygodach noblisty, fizyka przede wszystkim ciekawego człowiek. Jest to forma zbioru anegdot niż opisana biografia rok po roku. Feynman jest profesorem, który swoją postawą zrywa ze stereotypowym postrzeganiem nudnego naukowca siedzącego cały czas w labie. Opisane są jego przemyślenia na temat sposobów nauczania, relacji z kobietami, podróży czy jego kolegów naukowców. Często przewijają się w książce znane nazwiska ze świata naukowego.

Dobrze bliżej poznać jego osobę bo opisywał problemy, które do dziś gnębią szkolnictwo m.in w Polsce. ! Chodzi mi o przypadek studentów z Brazylii gdzie uczyli wszystkiego na pamięć i nie potrafili wykorzystać wiedzy. Mieli dobre oceny, zdawali egzaminy ale ta wiedza była bezużyteczna.


Dobrze wytłumaczył dlaczego mimo już dość sporego uznania dalej nauczał. Nie chciał się zamykać w 'złotej klatce' labu i mieć wszystko i tylko wymyślać nowe rzeczy. Okazywało się, że idealne warunki mogą prowadzić do frustracji gdy eksperyment nie idzie do przodu. Nauka dawała mu odskocznie od codzienności, a czasem mogła podpowiedzieć coś nowego.
Chociaż czasem może irytować postawa gdy potrafił znaleźć wymówkę i wykpić się z przegranej (naginając reguły) to i tak podejście do życia miał dużo ciekawsze niż nie jeden kolega po fachu.

Godne polecenia przygody ciekawego profesora.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #biografiabookmeter #autobiografiabookmeter #pamietnikbookmeter
Pobierz leuler - 1026 + 1 = 1027

Tytuł: Pan raczy żartować, panie Feynman!
Autor: Richard P....
źródło: comment_1647555810AW877E7eTqrx4o6RWuycd4.jpg
  • 7
@Cesarz_Polski: Przeczytałem, warto. To trochę taka kontynuacja "Pan raczy żartować..." Część wątków rozwinięta bardziej a część nowych. Forma dość podobna do opisywanej tutaj wyżej.
@leuler: czytałem w tym roku i teraz czytam kwantechizm Dragana. Nie wiem czy fizycy mają takie po prostu poczucie humoru, czy wzorem dla Dragana jest Feynman, czy po prostu go naśladuje ale bardzo zbliżone są środki jakie stosuje w porównaniu do osoby która pisała tą książkę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@FormalinK: Im dalej się wgłębiam w świat nauki tym więcej śmieszków wychodzi. Autorzy pracy na temat promieniowania Alfa Beta Gamma stwierdzili, że będzie zabawnie jak praca ta zostanie napisana przez Alpherna Bethego oraz Gamowa. Z tym, że dopisali Gamowa, który nawet o tym nie wiedział xD Tą historię usłyszałem w PopScience na Astrofazie https://youtu.be/0SUNMdHkcrk?t=5865
@tenloginjestpowazny: Ja nie odebrałem Feynmana w “A co Cie obchodzi..” jako zgreda. Wręcz przeciwnie. Np w wątki ze zmarłą żoną pluł sobie trochę w brodę, że mógł zapobiec. W reszcie wątków trochę sam chciał siebie usprawiedliwiać dlaczego tak postąpił, np podczas gdy dał się uwieść dziennikarkom i wygadał się trochę na temat katastrofy Challengera. W “Pan raczy żartować..” jest więcej wątków. Czasem siebie pokazuje jak naginał zasady czy też interpretował je