Wpis z mikrobloga

Nikt chyba tego wątku jeszcze nie poruszył, ale Akcja Wisła i ogólnie przetasowania 1945-1947 w Polsce zapobiegły ewentualnie temu co się dzieje po 70 latach po 2. wojnie światowej na Ukrainie. Moja podbaza nosiła imię Gen. Świerczewskiego przed dekumunizacją. Wiadomo, alkus itd., wątek w Psach pdk :) ale gdyby nie ta akcja to mielibyśmy bałkanizację i teraz, być może, większy problem. Akurat studiowałem temat historii języka, literatury, kultury Bałkanów. Nie jestem onucą bo teraz i Polska i Ukraina są w innym momencie, ale fantazjując, gdyby nie Akcja Wisła, to kto wie ile onuc by było jątrzących na terenie PL podając się za Ukraińców. Straszna historia po Akcji Wisła kto łaził tu i tam i próbował "kropkę" :) to wie że wiatr historii nie każdemu zawiał wtedy dobrze :( Ostatecznie "dobrze" że Putinowi #!$%@?ło i zrobił reset PL-UA. Z mojego doświadczenia Chorwatom (tym bardziej "open") udało się zrozumieć, że tkwią na Bałkanach i w Belgradzie są najlepsze imprezy po około 20 latach od zakończenia wojny (dodajcie do tego technologię wymiany informacji, której przecież przed internetem nie było - stopień prostoty). Ech... #ukraina #balkany #chorwacja #serbia #bosnia #wojna
  • 9
Akcja Wisła i ogólnie przetasowania 1945-1947 w Polsce zapobiegły ewentualnie temu co się dzieje po 70 latach po 2. wojnie światowej na Ukrainie


@Franz_Maurer_2019: No to jeszcze tylko dla kompletu podziękujmy towarzyszowi Stalinowi za wcześniejsze wysiedlenia 1944-46, bo Akcja "Wisła" była tylko dopełnieniem tego co się stało z setkami tysięcy Ukraińców z Polski i Polaków z Ukrainy w tamtych latach.
@OrzechowyDzem: faktycznie jak teraz to czytam, co tam popełniłem, to taki trochę strumień świadomości.

1. Akcja Wisła - to program przesiedlenia po 2. wojnie światowej mieszkańców południowo-wschodniej Polski w dalekie rejony "nowej" Polski (m.in. na Ziemie Odzyskane), aby wygasić ewentualne idee niepodległościowe mogące się kształtować po zakończeniu wojny na terenach przez ich zamieszkiwanych przez wieki na wspomnianym terenie
2. Niestety, z racji przynależności do wspólnot wyznających prawosławie zostali wrzuceni do jednego
@JPRW: Dziękuję za sprostowanie w temacie słowa "nadzorował" - mój błąd. Natomiast raczej nie pojawił się tam przypadkowo i jego śmierć nie jest realnym rozpoczęciem akcji, jeno tak jak właśnie napisałeś/aś ewentualnym powodem do rozpoczęcia oficjalnej części planu, który pewnie kształtował się już od '44. Natomiast, może źle zabrzmiałem, że coś jest albo nie jest OK w kontekście wydarzeń sprzed 70 lat - doprecyzuję: ani nie napisałem, że wysiedlenie Ukraińców z