Wpis z mikrobloga

@robertx zadalem proste pytanie ile ton taki piec przepali? Jak nie możesz mi grzecznie odpowiedzieć np. 4 tony przy ocieplonym domu 120m2 to po co od razu pyskujesz czy ciężko zrozumieć?
Mieszkam w bloku, myślę o domu i stąd moje pytanie.
Tam nie było nawet wzmianki o tym, czy rozumiem, czy nie, czy mam w dupie to czy ludzi stać, czy też nie.
Znam polskie realia, być może nawet lepiej niż Ty.
jak ktoś sprawdzi cenę ekogroszku czy gazu, to nie wymieni pieca i dalej będzie palił w kopciuchu.


@Nobody32: a czym będzie palił w tym kopciuchu? A ma świadomość, że kopciuch 40% opału wypuszcza kominem (nazwa nie wzięła się znikąd)?
Ile by nie przepalił koszt będzie drugie tyle co rok temu


@robertx: jak zmieni kocioł na ekologiczny to akurat tyle samo opału zaoszczędzi bo kopciuch około 40% opału wypuszcza przez komin.
@rastaffan: No to jeśli pytasz serio to nie ma reguły. Każdy dom jest inny, każdy ma inne zapotrzebowanie na ciepło zależne od współczynnika przenikania ciepła przez przegrodę oraz uzysków bytowych i ze słońca.
W nowo wybudowanym domu zgodnie z aktualnymi przepisami zapotrzebowanie na ciepło będziesz miał na poziomie ok 30-35 kwh/m2 na sezon.
Z 1 kg ekogroszku wyciągniesz około 5-6 kWh ciepła (po odjęciu sprawności pieca) czyli do ogrzania 1m2 domu
jak zmieni kocioł na ekologiczny to akurat tyle samo opału zaoszczędzi bo kopciuch około 40% opału wypuszcza przez komin.


@MicroPepe: Ekogroszkiem nie pali się w kopciuchu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ekogroszkiem nie pali się w kopciuchu ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@robertx: a co mnie obchodzi ekogroszek? Można mieć ekologiczny kocioł na drewno albo na węgiel albo na biomasę. Możliwości jest w #!$%@?. Można mieć też pompę ciepła. Żyjemy w XXI wieku i mamy do wyboru wiele nowoczesnych technologii. Kopciuchy to technologia z poprzedniego stulecia za którą powinny iść pozwy zbiorowe przeciwko ich producentom bo dorobili się na
@MicroPepe: No bo temat jest o ekogroszku, sam wyskoczyłeś z kopciuchem a teraz mówisz, że co cię ekogroszek obchodzi xD
Największym problemem jest niestety ale bieda. Porządny (i ekologiczny) kocioł na paliwo stałe to kwestia kilkunastu tysięcy, pompa ciepła - kilkudziesięciu. Możemy zakłamywać rzeczywistość ile wlezie ale ludzie nie wymieniają pieców nie dlatego, że nie chcą czy lubią #!$%@?ć z taczką drewna od świtu do nocy tylko dlatego, że ich po
No bo temat jest o ekogroszku


@robertx: temat jest o paleniu przez ludzi śmieciami bo cena ekogroszku wzrosła a jest masa innych możliwości. Ogólnie pozbycie się kopciucha to jest duża oszczędność. Każdy kto używa kopciucha ładuje olbrzymie ilości kasy w chmurę. Z każdym kolejnym rokiem będzie coraz gorzej pod tym względem. Każdy kto wymieni kocioł na ekologiczny będzie oszczędzał prawie połowę tego co wydaje na opał. Do tego można skorzystać z
@MicroPepe: Problem w tym, że ogrzewanie kopciuchem kosztuje tyle co nic albo i nic . Na wsiach opał do takiego pieca stanowią płyty meblowe pozyskane za darmo od firm które zajmują się odbiorem odpadów z budowy . Kontenery, te sprawy . Takie płyty meblowe są dla nich tylko problemem - nie przehandlują ich nigdzie dalej bo to wszystko lakierowane . Dlatego chętnie pozbywają się kłopotu rozdając to po wsiach na opał
Po co w takim układzie mają wymieniać kotły, co na tym zyskają?


@robertx: do kopciucha trzeba cały dzień ładować opał a do kotła ekologicznego taki opał wrzuca się raz dziennie albo raz na kilka dni - jest to spora oszczędność czasu. Dodatkowo za kopciucha niedługo będą srogie mandaty przez co jego używanie będzie jeszcze mniej ekologiczne.