Wpis z mikrobloga

Siemka. Zainstalowałem sobie na starym lapku Linux Mint 20.3 Cinnamon. Dokonałem wszelkich aktualizacji ale jednak bardzo go muli i przycina. Zastanawiam się nad inną dystrybucją -lżejszą ale w miarę podobną wizualnie do Minta.

Polecicie coś na takiego starego trupka jakim jest laptop Asus K50i o parametrach:
- procesor Intel® Pentium® T4200, FSB 800 MHz 2,0 GHz
- 3 GB DDR2 800 MHz RAM
- dysk twardy HDD 500 GB
- grafika Intel® GMA 4500M ...chyba ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Myślałem o Peppermint lub Linux Lite ale może coś innego będzie lepsze? Czy może lapek nadaje się już tylko do utylizacji i nie ma co oczekiwać cudów bez względu na wersję?
#linux
  • 17
muli bo używasz hdd zamiast sdd a przy tak malej ilosci ramu pewnie sporo siedzi na swapie na hdd


@Bandurek: @Bandurek: to + cinnamon, który ma nasrane od cholery efektów i ma stosunkowo ciężki interfejs na tak staky komputer (drenuje kartę graficzną).

@Bandurek: weź mint z xfce albo mate. Jak ci nie zależy na mincie to są takie distra jak q4os (kde3) albo mxlinux (xfce), które są lepsze na
@Bandurek dysk ssd to nie inwestycja w lapka tylko w Ciebie i Twój czas, ktory oszczedzisz na niedenerwowaniu sie xD

A tak serio to za rok czy dwa dysk przełożysz do innego sprzętu, a lapka wywalisz.
@Raciatek wole jednak pliki przechowywac na dysku (głównie zdjęcia) na dysku HDD. Kiedy "strzeli" SDD to po zawodach (kumpel mial taka sytuacje i wszystko poszlo sie bujac), z dysku HDD zawsze mozna odzyskać dane nawet jak częściowo zostanie uszkodzony. Wszyscy przechodza na SDD ale malo kto mysli o tym od tym kątem.
@Bandurek to dorzuć jeszcze 25żł pod kieszeń i zrób z HDD dysk zewnętrzny. Ew. Zobacz czy możesz wywalić stację dysków i tam podpiąć SSD, mieć na nim tylko system i podstawowe programy a zdjęcia i inne wrazliwe rzexzy na hdd.
100zł to max na lapka pod linux na wykopie


@suqmadiq2ama: "Koledzy, znazłem w szafie laptopa z 2005 roku. Jego podzespoły to:
porocesor intel pentium m,
Ram 512Mb,
karta graficzna: tak.
Nawet windows xp na tym muli. Linux z 2022 roku mi na tym muli. Jakie distro wybrać by #!$%@?ło?"

A tak serio to za rok czy dwa dysk przełożysz do innego sprzętu, a lapka wywalisz.


@Bandurek: @Raciatek: Co przerzuci
@Raciatek heh wlasnie tak zrobilem () tylko z tym HDD 500GB ... leżał i kurzyl sie w szafie wiec wrzucilem go w kieszen CD. Na drugim dysku (HDD 300GB) zainstalowany jest Windows
to dorzuć jeszcze 25żł pod kieszeń i zrób z HDD dysk zewnętrzny. Ew. Zobacz czy możesz wywalić stację dysków i tam podpiąć SSD, mieć na nim tylko system i podstawowe programy a zdjęcia i inne wrazliwe rzexzy na hdd.


@Raciatek: Przy tym procesorze się nie opyla. Jak będzie w przyszłości kupował jakikolwiek współczesny laptop to te wszystkie kieszenie zamias cd-romu i dyski sata na ssd za 50 zł będzie mógł wywalić
o to, to... dokładnie ( ͡º ͜ʖ͡º). Poza tym mam inny komputer - nowszy. Ten trupek ma tylko robić za archiwum zdjęć wlasciwie... no i do nauki linuxa.


@Bandurek: No to jak do nauki i nie musisz tam trzymać jakoś dużo danych to te 50-70 zł na jakiś mały SSD pod sata by system nie mulił to jeszcze spoko - jak ci nie szkoda kasy. Ale